Договорът с „Газпром“ е търговски, който трябва да се вземе на ниво „Булгаргаз“, предполагам и на ниво изпълнителна власт. От думите на вицепремиера и на министъра на енергетиката разбирам, че в сегашната ситуация не могат да се водят търговски преговори. Нямам информация за окончателно взето решение да не се преговаря с „Газпром“.
Това каза пред БНР народният представител от „Продължаваме промяната“ и председател на Комисията по енергетика в парламента Радослав Рибарски.
„Следим ситуацията и тя не предполага да се водят търговски преговори, това сме обсъждали. Европейската комисия също така възнамерява да се водят общи за целия Европейския съюз разговори за подсигуряване на горивата“, обясни той.
„Руският природен газ трудно би могъл да бъде заменен. Алтернативите са втечнен газ през терминали – през Гърция и Турция. Предстои да се разбере какви ще са възможните капацитети. Има предложения за доставка на втечнен газ от Катар, Египет. Египет разглежда България като възможност за хъб, който да разпределя газ за нашия регион... При търговски преговори за целия ЕС - колкото по-големи са количествата, колкото по-големи са възможностите за дългосрочност на договорите, това ще предопредели условията за всички заедно, а не всеки поотделно. При излизане на всеки поотделно на международния пазар ситуацията е съвсем различна“, допълни Рибарски.