”Нямаме спокойна медийна среда и точно заради това имам усещане, че може и има потенциал в момента обществото да извърши реформа, която впрочем отдавна се очаква да се направи, в обществените медии”. Това заяви пред БНР медийният експерт доц. Георги Лозанов.
"Един от сериозните дефицити на нашите обществени медии, извън персоналните журналистически поведения, където ги има, е липсата на достатъчен контрол журналистиката в тях да упражнява върху властта. От това, което стана в Украйна, което стана в Русия, ние виждаме в какво чудовище може да се превърне властта, когато не е под контрол, а контролът върху властта е граждански и в основата е журналистиката. Според мен много важен фокус сега е да видим как може да се реформират обществените медии така, че вместо да създават комфорт на властта и да й създават големи проблеми, да се превърнат в достатъчно активен нейн критик, така че властта да пази качествата ѝ, което до голяма степен зависи от поведението на медиите и в не малка степен от поведението на обществените медии. Това минава през смяна на модела на управление".
"Моделът на управление в обществените медии е до голяма степен наследен от ерата на комунизма и трябва да се промени", добави още медийният експерт:
"Това значи да няма на върха един генерален директор, който е господар, цар, от когото зависи всичко. Самият генерален директор трябва да е под контрола на управителния съвет, а не управителният съвет да бъде функция на генералния директор. За да може медиите да упражняват контрол върху властта, първо самата власт в медиите, трябва да е под контрол".