Всяка капка гориво, която ние използваме от Русия, се превръща в бомба, която пада върху главите на тези майки и деца, които се спасяват от тази война. Това заяви пред БНР Петър Иванов, изпълнителен директор на Американската търговска камара.
„В Украйна се води война не само за нейната независимост, но и за демокрацията като цяло. Европа през последните 30 години се направи изключително зависима от руските енергийни доставки. България е дори още по-зависима. Говорим за едно поколение политици, което направи това“, обясни той.
Според него санкциите са неизбежни и това ще има отражение върху икономиката.
„Санкциите отиват натам да не се ползват енергийни източници от Русия“, изтъкна Петър Иванов.
„Самите руснаци, дори таксиметровите шофьори на летището „Шереметиево“ казват – докато има какво да се помпа от недрата на земята, тази държава съществува, когато свърши, дотук сме“, добави той.
„След като в ЕС видяха, че механизмът с общата поръчка работи, няма причина с нефта и газа да не се действа, както с ваксините. Което е изход в тази ситуация, защото недостиг ще има. ЕС заедно е най-голямата икономика в света. Ако се направи такава поръчка, цените на газа ще се успокоят“, отбеляза Петър Иванов.
Той прогнозира, че ще има борба за суровини.
„Нещата не са добре в цяла Европа и няма как това да не се отрази и на българското производство. Ние имаме и тежка индустрия, която зависи от газа, след скока в началото на годината на електричеството, виждате какви са резултатите. Стойността на продукцията се оскъпява и колкото и да е все още евтина работната ръка в България, ние ставаме доста неконкурентноспособни“, коментира още Иванов.
Според него Русия е планирана тази агресия много отдавна. „За всички нас това трябва да е урок и да не влизаме неподготвени в следващата зима“, изтъкна още Иванов.
„Отношенията между Европа и САЩ бяха доста охладнели през изминалите 10 години“, отбеляза той.
По думите му положителното в тази война е, че Европа е разбрала, че не може без САЩ, както и обратното.
Иванов очаква да се работи за преодоляването на протекционистичните мерки.