„Правителството е длъжно да наложи таван на цените на редица стоки от първа необходимост – на слънчогледа, на олиото, на брашното, на хляба, например. Спекулата е неморална в условия на война, може да бъде наречена мародерство“. Това каза пред БНР икономическият съветник на КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова.
И посочи, че в Турция ДДС върху стоките от първа необходимост е намалено от 8% на 1%.
„Българските управляващи отказват да приложат тези мерки. И част от организациите, които би трябвало да се грижат за най-уязвимите български граждани, също се противопоставят на тази мярка с аргумента дали това ДДС няма да остане в бизнеса. Но това е въпрос на контрол“.
Григорова допълни, че има „едно пожелателно мислене от страна на европейските политически елити за газа, които се опитват да се самоубедят, че е възможно да променим географията си, че да получим газ от другаде“.„Преговорите за купуване на газ, на ток, на основни енергоносители, дългосрочни договори не се провеждат като да отидем в магазина и да си купим хляб – „давам ти парите, даваш ми хляба“. Това са дългосрочни преговори. Финалът на тези разговори е несигурен. Несигурен е и ако се води само от българската правителство. Част от управляващите са неопитни или такива, които ясно демонстрират неприятелски отношения с държавата, от която искат да купуват газ. Това се отразява върху условията в дългосрочните договори“.
„Една война никога не е добра. Следим от години ситуацията там, затова не можем да се учудваме от напрежението, което съществува. Прави впечатление масовата и стабилна кампания, която следва едни и същи послания. Ясно е, че една война е съпътствана от значителна дезинформационна кампания. Би трябвало да се опитваме да поглеждаме през пропагандата и на двете страни... Не се говори често, че пенсионерите в Донбас и Луганск не получават пенсиите си от години наред, тъй като трябва да преминават през огромни бариери пред тях. Те трябва да отидат от другата страна, контролирана от правителствените части, за да имат право да си получат парите. Има публикации в западни медии и организации за защита на човешките права, които отразяват това посегателство върху това човешко право. Да не забравяме водата, която беше спряна фициално към Крим. Проблемите трябваше да намерят разрешение в мирен вариант“, коментира още тя.