Да го кажем направо: не се получава добре смяната на шефа на БНБ. Задължителна е, няма спор, но се случва по неподходящ начин. Не става дума толкова за имената на кандидатите, колкото за това, което трябва да направят в името на обществения интерес.
Именно в името на това една цел е над всички останали - смяната на Радослав Миленков като ръководител на управление „Банков надзор” и член на УС на БНБ. Аргументът е един, но тежи като котва на огромен танкер: Миленков е човек на статуквото, близък до кръгове, които превърнаха българия в най-бедната държава в ЕС.
След като управляващата коалиция не успя да излезе с обща кандидатура за управител на БНБ, дойдоха и първите критики по адрес на двете номинации. Недоволството основно засяга недостатъчните качества и опит на кандидатите. Други забележки към двамата кандидати са и по отношение на липсата на опит във водеща европейска банкова група на ключови позиции, където би следвало да опознаят модерните бизнес практики в ЕС.
Опитът на кандидатът на ИТН в предаването на БТВ при Мария Цънцарова в неделя сутринта да разсее някои от тези притеснителни моменти може би бе неубедителен. Той не показа разбиране за основната роля на БНБ в процеса на гарантиране на ценовата стабилност (контрол върху инфлацията), която смята да управлява чрез изготвяне на анализи и прогнози. Отговорът му, че не се чувства отговорен за проблемите при стрес тестовете през 2016 на банката, в която е бил изпълнителен директор, защото е напуснал през 2015 година, е отговор, който може да заблуди водещата, но не и професионалистите. Защото експертите знаят, че тези тестове са направени с резултати от края на 2015 г. и че банките не се влошават за месеци, а в по-дълъг период. И последно, професионалния опит, който г-н Каримански е натрупал в картовия бизнес и има желание да пренесе в оглавения регулатор, може да звучи добре за някои, но специалистите знаят, че картовия бизнес за банките дава едноцифрен процент от техните приходи, като по този начин остава отворен въпросът за липсата на опита и познание в останалата много по-голяма част от банковата дейност.
Будят безпокойство изявленията на ръководни политически кадри от партията, която го номинира, че няма нищо страшно техният кандидат да бъде избран с подкрепата на опозицията. В условията на исторически ниски лихвени проценти и ограничените инструменти на Централната банка в условия на валутен борд гарантиране на ценовата стабилност, контролът върху инфлацията изисква максимална координация между правителството, което провежда неизбежната антициклична фискална политика с мерките на БНБ. Звучи политически симпатично, че БНБ е независим орган, но на практика би било интересно да разберем по какъв начин кандидатът за управител на БНБ, издигнат от ИТН ще влияе на инфлацията, чрез своята парична политика, без подкрепата и съгласувано с правителството.
Ако позицията на ДПС е ясна и те са подготвили етикета с цената на тяхната подкрепа (която обикновено се оказва доста висока в последствие и се плаща от всички нас), то за ГЕРБ не е много ясно дали искат да са заедно с движението. Най-малко, за да не им припомнят дружното съсипване на КТБ. Г-жа Десислава Атанасова сподели, че ГЕРБ смятат и двете кандидатури за слаби и не по техния вкус. Предстои да видим доколко национално отговорна опозиция е ГЕРБ, имайки предвид че мандатът на управителя на БНБ е 6 годишен, а пълният мандат на това правителството е вече под 4 години и има вероятност да им се наложи да работят с управител на БНБ, който „няма необходимата експертиза“ в много враждебна и динамична среда. Не бихме се изненадали обаче ГЕРБ да направят завой на 180 градуса и да заемат „национално отговорна позиция“, подкрепяйки г-н Каримански.
Има и мнения да бъде оставено сегашното оперативно ръководство на БНБ начило с Димитър Радев за неопределен срок. Дали има логика в това предложение, имайки предвид че част от тях бяха част от ръководството на регулатора допуснал разправата с КТБ, който струваше на данъкоплатците няколко милиарда лева може всеки сам да си отговори. Също може да си зададем въпроса, доколко е успешен този им мандат, имайки предвид все още незавършеното преструктуриране на банковата система (според отчета на БНБ към юли 2021 година нетният размер на проблемните кредити възлиза на 2,9 милиарда лева, сума която представлява остатъчния риск в балансите на банките и има директно отражение върху финансовата стабилност), липса на адекватни мерки за овладяване на инфлацията (основната функция на централната банка е гарантиране ценовата стабилност в страната), неспособността да се убеди обществеността от предимствата от приемането на еврото (болшинството от населението е срещу това), приватизация на банка с неясна структура на собственост и неустойчив бизнес модел, закъснели и твърде общи мерки за справяне с рязкото увеличение цените на недвижимите имоти (увеличени антициклични буфери, които още не са влезли в сила) и др.
Чува се и мнение процесът за избор на нов управител на БНБ да започне отначало. Това предполага номиниране на експерти с доказани резултати, ръководен опит на топ позиции в банковите среди, познаващи водещите банкови практики в ЕС и спецификите у нас и на база на представени концепции (включващи анализ на ситуацията. Те да заявят как ще се справят с предизвикателствата пред системата и контрола на инфлацията и да гарантират финансовата стабилност на страната) да се вземе решение кой да бъде следващият Управител на БНБ на база на консенсус. Идеята е управляващата коалиция да се ограничи до назначения в изпълнителната власт, а регулаторите да бъдат поверени на доказани специалистите.
В крайна сметка ситуацията може да се обобщи по следния начин по десетобалната система:
Любомир Каримански – 3.
Андрей Гюров – 4.
Димитър Радев, сегашен шеф – 1.
И да не забравяме прочистването на Банков надзор и реформата в дейността на този важен орган - това е първата важна крачка..
Много от бедите ни идват от това, че политици предлагат шеф на БНБ, а не финансисти и банкери. Същият вреден модел се прилага във всички области.
Митко Данаилов
Дамян Иванов