Руските войски се изтеглиха от Буча, а малко след това интернет бе залят от изображения на тела, лежащи по улиците. Украйна обвини Русия в ”умишлено клане”, но Русия го нарече ”инсценирана провокация от режима в Киев”. Руската пропагандна машина продължава да работи, за да оправдае действията на руския президент Владимир Путин в Украйна. Войната упорито се нарича ”военна операция” докато Москва отрича участието си във всяка атака върху цивилни граждани. Какви са лъжите на Русия за ужаса в Буча и какви са фактите?
“Фалшивите мъртви тела”
След оттеглянето на руските войски от Буча, кадри, направени от кола показват множество безжизнени тела на пътя. След това проруските акаунти в социалните медии разпространиха своя собствена версия на видеото, в която твърдят, че ръката на едно от телата се движи. Информацията бе споделена и от руското посолство в Канада.
Видеото е с лошо качество, но по-обстоен анализ показва, че това, което всъщност се движи обект в долния десен ъгъл на предното стъкло на автомобила. Знакът прилича на дъждовна капка или петно, пишат от BBC.
Друга версия на руската пропагандна машина се фокусира върху различни части от кадрите.
Колата минава покрай друго тяло, лежащо до тротоара. Тялото може да се види за кратко в дясното огледало. Проруски канали твърдят, че тялото всъщност "седи". На забавен каданс обаче се вижда, че страничното огледало явно изкривява образа на трупа, както и този на къщите на заден план.
BBC прави съпоставка на двете тела във видеото (публикувано на 2-ри април) със снимки с висока резолюция, предоставени от Getty Images и агенция "Франс прес" на 3-ти април.
Във видеото първото тяло лежи по гръб близо до бяло-жълт бордюр. Настилката вдясно е отчасти асфалт и отчасти трева. Сребриста кола се вижда на тротоара с отворен багажник пред бяла ограда. Същата кола, бордюр, тротоар и ограда се виждат на изображението на Getty/AFP.
Второто тяло има черно яке и нещо, което изглежда е окървавен турникет или превръзка на дясната ръка. Лежат на една страна до червена и жълта настилка, пред разбита кафява ограда. Черното яке, турникетът/превръзката, настилката и оградата съвпадат със снимката на тялото, публикувана от Getty/AFP.
"Телата не са вкочанени"
"Особено притеснителен е фактът, че всички тела на хора, чиито изображения са публикувани от режима в Киев не са вкочанени, след поне 4 дни", написа в Twitter Министерството на външните работи на Русия.
Според украинските военни руснаците са напуснали в ранните часове на 31 март. Руснаците казват, че са напуснали на 30 март.
В часовете след смъртта телата преминават през процес, наречен "rigor mortis", при който мускулите се свиват и втвърдяват. Причината за това са химически промени, които настъпват. "Rigor mortis" помага при оценката на времето след смъртта, както и да се установи дали тялото е било преместено след смъртта. Пред BBC патолог, по разследвания на военни престъпления в Косово и Руанда, твърди, че до 4 дни "rigor mortis" отшумява.
Според версията на Кремъл обаче не са налице типичните за труповете черти. Не е ясно какво означава това. Според патолога, с когото от BBC разговарят, външният вид на някой, който е починал от огнестрелна рана или друг акт на насилие, ще варира значително в зависимост от използваното оръжие, от какво разстояние е прострелян и така нататък. Не винаги има много видима кръв, тъй като тя може да се събира под хората или да попие в тежки дрехи, особено ако някой е облечен за студено време.
"Нито един местен жител не е пострадал от насилствени действия"
Руското министерство на отбраната твърди, че докато Буча е била под руски контрол, "нито един местен жител не е пострадал от насилствени действия". Това твърдение обаче противоречи на многобройни разкази на очевидци от жители.
Местен учител разказва пред Human Rights Watch на 4 март, че руските сили са заловили петима мъже и са екзекутирали един от тях. Пред руския разследващ сайт The Insider други жители на Буча рисуват подобна картина. Пред BBC разкриват, че руснаците системно плячкосвали домове, а през това време обитателите им били принудени да стоят в мазетата.
Руското министерство на отбраната също твърди, че техните сили са напуснали Буча на 30 март и че кадри, показващи тела там, "се появяват едва на четвъртия ден, когато Службата за сигурност на Украйна и представители на украинските медии пристигат в града". Медии обаче, както агенция "Франс прес" например, публикуваха снимки на телата на 2-ри април. Освен това видео клипове в социалните мрежи, показващи същите картини, циркулират още от 1 април.