Нефтът и газа са скъпи заради геополитическия риск и поради това Русия може да получи рекордни приходи от техния износ през 2022 г. – над 300 млрд. долара според прогноза на агенция Блумбърг. Това обаче ще е лебедова песен – за 4-5 години руският газ ще бъде изтласкан от Европа, а добивът на нефт ще спадне поради липса на инвестиции и западни технологии. Това е първата последица от войната на Русия в Украйна в сферата на енергетиката.
Вижте и други очаквани последици от войната:
. Газопроводът Северен поток-2 умря преди да заработи. Сега вече може да бъде нарязан за скрап, а след 5-6 години – и Северен поток-1.
. Германия най-после ще се сдобие с терминали за внос на втечнен газ.
. Газпром може да увеличи износа си за Турция.
. Руснаците ще се стремят още по-отчаяно да убедят китайците за строеж на дълъг над 5000 км газопровод от Ямал до Китай – „Силата на Сибир-2“. Може и да успеят, но при условие, че се съгласят да продават газа на цени много по-ниски от пазарните.
. Украйна няма да получи нов договор за транзит на руски газ след изтичането на сегашния през 2024 г.
. Транзитът на газ по системата Турски поток-Балкански поток вероятно няма да спре, защото след България тръбата отива в Сърбия и Унгария – това са двете европейски страни, които последни ще се откажат от руския газ. Балкански поток обаче няма да работи с пълния си капацитет и е малко вероятно някога да се изплати.
. В Европа може да има ренесанс на ядрената енергетика.
. Двата руски атомни реактора, който според Б. Борисов са „в найлони“ или „в кашони“, никога няма да заработят. Единствената утеха е, че сега цената на старото желязо е висока.
. Въглищата, които в началото на годината бяха с прочетена европейска смъртна присъда, може да оцелеят още няколко години, докато се намерят заместители на руския газ.
Пламен Димитров, Българско геополитическо дружество