Когато Турция беше домакин на разговорите между Русия и Украйна миналата седмица, познато, но неочаквано лице беше сред официалните лица и дипломатите, събрани в крилото на бившия императорски дворец Долмабахче в Истанбул.
Именно Роман Абрамович, милиардерът руски магнат и собственик на футболен клуб Челси, отдавна се стреми да намери баланс между връзките с Кремъл и стила на живот на Запада, пише в AFP в материал, озаглавен „Абрамович – изненадата в преговорите между Русия и Украйна“.
Какво правеше на преговорите в Истанбул?
„Абрамович участва в преговорите като член на руската делегация“, обясни турският президент Реджеп Тайип Ердоган. По думите му присъствието на Абрамович показва, че Москва има доверие на олигарха.
Според турския външен министър Мевлют Чавушоглу Роман Абрамович полага „искрени“ усилия за мир от първите дни на войната. По думите му милиардерът е дал „положителен“ принос към дипломатическите усилия.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че въпреки че Абрамович не е бил официален член на делегацията, той е участвал в „осигуряването на определени контакти“ между руската и украинската страна, за което е имал одобрение и от двете страни.
В допълнение към интригата, Wall Street Journal миналата седмица съобщи, че Абрамович е пътувал до Киев по-рано през март, за да се срещне с президента Владимир Зеленски. Докато беше там, той претърпя предполагаемо отравяне, което временно засегна зрението му.
Другата стана на историята
Анализатори определят нахлуването на Русия в Украйна като „лично бедствие за Абрамович“, оставяйки го санкциониран от ЕС и Обединеното кралство, принуден да продаде Челси и виждайки, че милиарди са заличени от стойността на активите му.
Той има всички лични интереси да види мирен край на конфликта и евентуално да изпълни роля, която би могла да му позволи да си върне благоволението в западните столици, които някога го приветстваха толкова пламенно.
Според Александър Баунов, старши сътрудник в Московския център Карнеги, присъствието на Абрамович на преговорите има „различни възможни обяснения“, но може да бъде свързано с „репарации“ при възстановяване на райони, разрушени в Украйна, вероятно с помощта на частни пари.
„За Абрамович това също е добър шанс да бъде от правилната страна на историята“, добави той.
За критиците ситуацията просто разкри реалността, че Абрамович е приятелски настроен към Кремъл олигарх, който успя да натрупа богатството си благодарение на тесните връзки с президента Владимир Путин.
Абрамович е „имал привилегирован достъп до президента и е поддържал много добри отношения с него. Тази връзка с руския лидер му помогна да запази значителното си богатство“, заяви ЕС миналия месец, когато обяви санкции срещу Абрамович и други руски олигарси заради Украйна.
В евентуален опит да не бъдат засегнати от санкции, две луксозни суперяхти, собственост на Абрамович – над 160-метровата Eclipse и 140-метровата Solaris – акостираха в Турция, която не се присъедини към европейските санкции.
PR трик?
Мария Певчих, ръководител на разследването в антикорупционната фондация на противника на Кремъл Алексей Навални, описа Абрамович като „най-верния и предан от олигарсите на Путин“. Тя каза, че са се възползвали от мълчаливо споразумение с Кремъл, за да останат далеч от политиката.
„Участието му в преговорите ми прилича на PR трик“, каза тя.
В изненадващ обрат в кариерата, Абрамович служи от 2001 до 2008 г. като губернатор на слабо населената област Чукотка в далечния североизток на Русия, наливайки собствените си пари в един от най-слабо развитите региони на страната.
Абрамович беше съсобственик, заедно с правителството, на руската телевизия Канал 1. Каналът спечели известност по време на инвазията с прокремълските си репортажи и с това, че беше обект на протест в ефир от недоволен журналист, припомня AFP.
Той намали дела си до 20% и след това продаде тази последна част на руска държавна банка през март 2019 г.
Според списание Forbes, нахлуването в Украйна е довело до намаляване на нетната стойност на Абрамович до 8,3 милиарда долара (7,6 милиарда евро), в сравнение с почти 15 милиарда долара преди началото на нападението.
„И той вероятно има само ограничен достъп до това“, се казва в него, описвайки инвазията като „лично, финансово и сега физическо бедствие“ за Абрамович.
Реабилитира се
Известно срамежлив от публичността и никога не дава интервюта, Абрамович обяви в рядко лично изявление на 2 март, че продава футболен клуб Челси, въпреки че санкциите на Обединеното кралство означават, че той не може да спечели от продажбата.
В внимателно формулирано изявление, което не съдържаше критика към руската инвазия, тогава той каза, че ще бъде създадена фондация „в полза на всички жертви на войната в Украйна“.
„Най-важното е, че Путин му вярва. Но Зеленски също може да му се довери“, каза за АФП Константин Калъчев, руски политолог, който някога е работил с управляващата партия.
„Абрамович трябва да се реабилитира на Запад. Той иска да запази статута си на гражданин на света. Много се съмнявам, че би искал да се изолира в Русия“, добавя той.
Превод и редакция: Веселка Иванова