Останки от мраморен под, украсявал църквата „Св. св. Петър и Павел” във Велико Търново откриха няколко часа след като започнаха разкопките. Новината съобщи на пресконференция археологът проф. Николай Овчаров, цитиран от радио „Фокус” - Велико Търново.
Мозайката представлява кръстове, между които има други мотиви, като квадрати и триъгълници. Подът е изработен от най- висококачествени мрамори. Зеленият камък е италиански мрамор и е направен от брекша, такъв има и във Велики Преслав. Червеният камък от мозайката също е италиански, а белият, който се отличава с високо качество, най- вероятно е от Гърция. Материалите са много скъпи и са внесени от далечни земи, за да се достигне блясъка на първата патриаршеска църква – „Св. св. Петър и Павел”, уточни Николай Овчаров.
Подът на църквата „Св. св. Петър и Павел” през 13 век първоначално е бил покрит с такава мозайка. Според него, тези останките са били изхвърлени при ремонт на църквата, а по-късно са открити заровени в яма в двора на храма. „Такава е и традицията при ремонт на църкви - остатъците да се събират в яма”, обясни археологът.
По думите на Овчаров до този момент в старопрестолния град не са намирани такива мозайки или са намирани само фрагменти от нея. Професорът сподели, че подобен под от 13 век е видял при едно свое посещение в базиликата „Сант Клементе” в Италия.