”Цената ще се определи когато се сключат договорите за внос. В момента се опитваме да намерим общоевропейско решение, което да направи общоевропейска поръчка, голяма поръчка, което ще намали разходите. Ако се окаже, че входът на тези суровини е от Гърция и Турция, преминаващ през България, ние ще получаваме и транзитни такси, което допълнително може да намали тези разходи и даже – нека не звучи абсурдно, но даже може да се окаже, че в един момент имаме по-ниски цени на горивата”.
"Затова казвам, че на този етап не можем да сме сигурни за цената, но ако има висока цена, която е непосилна за бизнеса, която не отговаря на възможностите в момента на българския бизнес, на българските домакинства, то държавата ще се намеси“. Това каза вицепремиерът Борислав Сандов.
Дълги години аз и моите колеги повтаряме, че тази зависимост на енергийни суровини от Русия крие огромни рискове, освен че създава и чисто геополитически проблеми на България през годините.
С едностранното си решение да прекрати доставките на газ, Русия наяве ни показа как тези рискове се отразяват на България. „За щастие сме част от Европейския съюз, и той е един солидарен съюз, който бързо ще намери решение и на този проблем“, каза Сандов.
През последните месеци правителството е разглеждало възможността за подобен риск.
„И сме успели да подсигурим първо – време, в което ние да преминем към други горива, и второ - алтернативни източници на този тип ресурси, като единствената разлика, защото няма риск за доставките, единствената разлика ще бъде в цената. Тук България отново, като държава и ние като правителство, ще направи всичко възможно да компенсираме тези разлики, както в момента правим с разходите за електричество“, каза Сандов, цитиран от БГНЕС.