Президентите на Русия и Украйна приеха поканата от Индонезия, настоящ председател на групата на 20-те, за голямата среща на върха през ноември месец тази година. Това съобщава Bloomberg.
Решението да бъдат поканени и двамата лидери показва деликатния баланс, който страната от Югоизточна Азия се опитва да постигне като домакин на Г-20 тази година. Русия е член на Г-20 и страните в групировката са разделени по отношение на реакцията си към Москва за нейната война в Украйна.
Президентът на Индонезия Джоко Видодо каза, че пандемията и войната в Украйна оказват влияние върху възстановяването на световната икономика и именно в този контекст той покани Путин и Зеленски на срещата на върха в отделни разговори с тях през седмицата.
„Изразих надеждата си, че войната може да приключи скоро и да се постигне мирно решение чрез преговори“, каза той в своя реч. „Разбираме, че Г-20 може да бъде катализатор за възстановяване на световната икономика“.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отказа да каже дали Путин ще присъства лично. Докато Русия се готви за срещата на върха в Бали, е „преждевременно“ да се обсъждат подробности за нейното участие, каза той пред репортери по време на конферентен разговор в петък, отговаряйки на въпроси за възможността за среща със Зеленски там.
Досега Путин отказва да се срещне със Зеленски, въпреки че украинският лидер смята, че това е единственият начин да се сложи край на войната. Преговорите за временно прекратяване на огъня се борят за успех и няма значителен напредък по по-широко мирно споразумение.
Русия беше тежко санкционирана от някои държави от Г-20 за войната си в Украйна и лидери, включително американския президент Джо Байдън, едва ли биха седнали на една маса с Путин, ако той се присъедини към срещата. Байдън каза, че би подкрепил изгонването на Русия от Г-20 изцяло, въпреки че други членове като Китай се противопоставиха на това.
Русия беше изгонена от по-малката група на осемте след анексирането на Крим от Путин през 2014 г., припомня Bloomberg.
„Индонезия иска да обедини Г-20. Не позволявайте да има разделение“, призова Уидодо. „Мирът и стабилността са ключът към възстановяването и развитието на световната икономика".