Полицаите не ни пуснаха. Въпросът сега е кой прави шантажа? Ние поехме ясни и категорични ангажименти, лекият трафик върви, протестът ни не е против българските граждани, а е за тях. Ответни действия ще има. Това не е отстъпление. На 18-ти ще дойдем. Ще дойдем с всички наши камиони и автобуси. Ще намерим къде да ги разположим.
Това заявиха представители на превозвачите, които призоваха колегите си от бранша на 18 май да спрат автобусните и товарните превози.
Заявката на работещите в сектора идва на фона на огромно напрежение с изпълнителната власт. Днес превозвачи излязоха на национален протест с искания за отлагане на по-високите ТОЛ такси и намаляване акциза на горивата с 50%. Демонстрацията идва след неуспешната среща с изпълнителната власт, който приключи със скандал. На изтекъл от срещата запис от срещата в публичното пространство се чува и част от разговора между премиера и превозвачите. Представителите на бизнеса твърдят, че са били изгонени. От Министерския съвет разкритикуваха превозвачите и ги обвиниха в търсене на конфликт.
Протести има в няколко града в страната. Над 300 тежкотоварни машини и автобусни превозвачи се включиха в протестно шествие в Бургас. Стотици камиони и автобуси излязоха на протест в Пловдив, където се образуваха и големи задръствания. В Русе протестиращите превозвачи заявиха, че са готови на компромисни решения, стига да има диалог с управляващите.
Полицията попречи на превозвачите в София да стигнат до Министерския съвет като ги спряха на входа на столицата край парк “Врана” на бул. “Цариградско шосе”. От брашна обаче са непреклонни - на 18-ти май ще се върнат отново.
"Правото на протестно шествие ни бе отнето по най-грозния и безскрупулен начин", остра бе и председателят на Асоциацията на автобусните превозвачи Магдалена Милтенова.