В момента се обсъжда антикризисна програма. Антиинфлационният пакет от мерки ще бъде на стойност между 1,5 и 2 милиарда лева и ще действа до края на годината, а окончателният му вариант ще бъде представен следващата седмица. Това каза министърът на финансите Асен Василев по време на блицконтрол в Комисията по бюджет и финанси в парламента.
Той отказа да коментира мерки по същество, докато работата не е приключена: „На Коалиционния съвет, проведен вчера, бяха остойностени всички предложени мерки. Финално решение няма, когато има, то ще бъде оповестено. Надявам се в началото на следващата седмица да има готов вариант“.
По думите му окончателната сума на пакета ще е около милиард и половина до два милиарда: „Тези средства в момента има най-разнообразни източници, от които ще ги вземем, но като се финализира пакетът, ще се финализират и източниците“.
По думите на министъра на финансите със сигурност ще има конкретни мерки, свързани с цените на енергоизточниците.
„Ще има целеви помощи за най-пострадалите от кризата и мерки, които да облекчат работата на бизнеса, за да останат повече средства при фирмите”, обясни вицепремиерът.
„Войната, която започна през февруари, промени бизнес средата в целия свят. Има покачване на лихвените проценти в САЩ, очаква се това да стане в Европа. Трайно се променя цената на енергоизточниците, има несигурност на пазарите на метали и на зърно, както и в логистичните пътища за доставки. Вече се вдигнаха застраховките за влизане на корабите в Черно море“, подчерта Василев.
„Връщане на цените на енергоизточниците към нивата от 2018 - 2019 година няма да има“, категоричен бе финансовият министър. „Подобно е положението и с цената на торовете. Нужна е адаптация на бизнеса към новата ситуация и ние даваме време на бизнеса да се адаптира“, посочи той.
По-рано министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер съобщи, че пакетът с антиинфлационни мерки, който правителството обсъжда, предвижда 1,5 милиарда лева в помощ на бизнеса и пенсионерите.