Ние в БСП нямаме никакви колебания, че България трябва да се присъедини към еврозоната, но искаме да сме сигурни, че към първи януари 2024-та година България ще бъде готова и ще има интерес да влезе в еврозоната. Ние сега не променяме датата 1 януари 2024-та година, но ние настояваме и го имаме в споразумението, в това число по настояване на БСП, но и други колеги ни подкрепиха, няма към момента към сегашната ситуация разчети на Министерство на финансите
и на националната ни банка какви ще са позитивите и предизвикателствата за България.
Защото не мога да приема, някои колеги тук и там чувам, че това е геополитическо решение. Влизането в еврозоната, не дай си боже, не може да бъде геополитическо. Това каза Румен Гечев от БСП в "Още от деня" по БНТ.
Дайте да видим другите, Дания и Швеция имаха референдуми, но се отказаха. Полша, Чехия и Унгария също се отказаха. Искаме да видим анализите какво показват - защо повечето страни са в еврозоната, но защо други страни не са там. Какви аргументи и какъв е интересът на България? Тоест, въпросът е кога България да влезе в еврозоната.
Тук проблемът не е в инфлацията, че ще бъде малко по-висока от тази в Европа. Това е проблем по критерия на Маастрихт, но мисля, че Европейската Централна банка и Европейския съвет, това са двете институции, които могат да направят компромис. Проблемът е, че колкото е по-голяма разликата, толкова по-голяма е натрупаната разлика в инфлацията в България. От 1997 година досега към момента разликата вече е над 110% . Тя може да стане още по-голяма и тогава ще ни бъде по-трудно да осъществим най-важното - ако решим да влизаме еди кога си в еврозоната, при какъв валутен курс да го направим, допълни Румен Гечев.