Дежурно неделно плюене по правителството от „остриета на ГЕРБ“. Не е като да не сме свикнали сутрините ни да започват с поданиците на Бойко Борисов, които се оказва са на почит по родните телевизии. Днес познатите стари муцуни Томислав Дончев и Росен Желязков „изникнаха“ от блоковете на националните телевизии.
„Искам кабинетът да подаде оставка“, заяви гръмко в ефира на bTV зам.-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев, след което заявеното от него се сгромоляса: „С една четвърт от депутатите обаче не може да бъде прекратен мандатът на това правителство. Това може да стане само при тежък раздор в коалицията или сериозен обществен натиск“.
Дончев призна, че ГЕРБ са имали полза от по-дълъг живот на правителството, за да стигне „промяната“ докрай. Бившите управляващи обаче искали да общуват с „политически по-грамотни хора“.
„Да се оплакваш за всичките си управленски несгоди с опозицията, е несериозно“, разкритикува гербаджията.
И още – той критикува и антикризисните мерки на кабинета. Разбира се, категорично отсече, че ако бяха ГЕРБ на власт, нямало да допуснат тези високи цени на енергоносителите. А това е половината причина за високата инфлация. Според него компенсациите за бизнеса трябва да са много по-високи.
Дончев добави, че ще има сигнал, който ще бъде в Министерството на вътрешните работи. „Това е допълнителен тест. Доколко държавата в тази ситуация има имунни сили. Нека да видим на първо място Министерството на вътрешните работи дали ще бъде така усърдно, справяйки се с тези случаи, както примерно в годините на опозицията“, каза той и намекна, че ще е свързано с доставките на газ.
Бившият транспортен министър и настоящ депутат от ГЕРБ Росен Желязков пък бе поканен в Националната телевизия. Там той не пропусна да отбележи, че „очевидно има криза на доверието в правителството на премиера Кирил Петков“. Ако кризите при управлението на Бойко Борисов започвали през последната година от неговия мандат, при Петков наблюдаваме „криза на управлението още през първата половината на първата година“, отбеляза той.
Според него „управляващата коалиция живее в едно охолно самодоволство“.
„Все още имаме стабилно мнозинство, но предстоят още много предизвикателства пред това мнозинство – от актуализацията на Бюджета до взимането на решение за РС Македония. Това ще бъдат тестове за стабилността на коалицията“, смята Желязков.
По думите му обаче в момента няма достатъчно социална енергия за нови избори, все още няма натрупана достатъчно критична маса на недоволни граждани, но това става много бързо.
Той разкритикува политиката на кабинета „Петков“ по отношение на транспортния сектор, който се е оказал „гръбнакът“ на икономиката през последните две тежки години на пандемия от COVID-19: „Защо беше нужно на правителството да се скара с превозвачите. По време на пандемията това беше гръбнакът на нормалния икономически живот. Защо беше нужно на властта да ги неглижира, да откаже диалог с тях и да подходи от позицията на силата. Исканията им са за намаляване на цената на горивата, това е кауза за всички“.
Той коментира и най-актуалната тема за доставките на природния газ за България: „Газпром“ спря природния газ на България и Полша. Докато вървят горещите военни действия, няма причина да се влиза в преговори. Но няма в света сериозен политик, който да каже „никога повече никога с никого“. Дано по-скоро приключи войната и тогава трябва да бъдем подготвени за хармонизирани действия с останалите страни-членки на ЕС. Това се отнася и до „Газпром“.
В коментар за призива на Христо Иванов за депутинизация, Росен Желязков заяви: „Не разбирам темата за депутинизацията, след като единият коалиционен партньор седи с другия и той подкрепя Русия. Депутинизация трябва да се случи в рамките на управляващата коалиция“.
В колективното плюене по правителството малко по-късно се включи и Десислава Атанасова.
„Правителството е хибрид от тотално противоположни по идеология партии без управленска програма. Досега никое правителство не е започвало мандата си без ясна концепция и без план за справяне с кризите. Елементарната човешка логика е, че който не се справя с управлението на страната, трябва да напусне. Логиката на Бойко Борисов е, че не трябва да остане неубеден човек, че промяната е към по-лошо и в последствие хората не трябва да им гласуват вот на доверие. Колкото повече дни има това правителство, толкова това е по-вредно за държавата“, каза тя пред БНР и посочи, че протестите не са политически, а социални и са ясен знак за несправяне на правителството с нито една от сферите на живот.
Бившият културен министър и настоящ политик Вежди Рашидов пък коментира своя наследник Атанас Атанасов. „Пак е млад, пак е симпатичен, но след 100 дни да оставиш едно селфи като единствения спомен на хората – нямаш шанс. Изтече срокът за шансовете“, категоричен бе Рашидов в ефира на Нова телевизия.