Просторен анализ на романа “Времеубежище” на българския писател Георги Господинов се помести в британското издание “The Guardian”. Статията е в рубриката “Книга на деня”.
"Времеубежище" е третият роман на Господинов и въпреки че фокусът е върху очевидно отминалото, не може да е по-навременен. Историята разказва за мистериозния терапевт Гаустин, който основава своя собствена клиника за лечение на пациенти с Алцхаймер като пресъздава миналото, в което пациентите са се чувствали най-сигурни. "Клиниката на миналото" започва с различни стаи и етажи, украсени с изключителна прецизност - определени марки цигари, абажури, тапети, архивни списания… Десетилетие след десетилетие терапевтичните убежища позволяват на пациентите да обитават своите "времеви убежища".
Клиниката обаче не е просто място, където Гаустин лекува пациентите си. Оказва се, че това е перфектната самонадеяност за разказвача да изследва 20-ти век в Европа.
"Носталгията не е за това, което сте имали, а спомен за това, което сте искали...", посочва авторът на статията в "The Guardian".
Господинов намира хумора в мрака, тъй като Европа отново доказва, че познаването на историята не е пречка за нейното повтаряне.