НОВИНИ


Проф. Матанов: Ако направим компромис за РСМ, трябва да признаем, че сме татари

0 3631 24.05.2022
Проф. Матанов: Ако направим компромис за РСМ, трябва да признаем, че сме татари
Проф. Христо Матанов БГНЕС

България не трябва да прави отстъпки пред Северна Македония, защото няма какво да направи. Ако направим отстъпки, това означава да се съгласим с езика на омразата, който ни залива всеки ден. Има група българи, които ратуват за някакъв компромис. Шеговито ги наричам групата на татарите. Ако трябва да правим компромис, трябва да признаем, че сме татари.


Това мнение изрази пред БНР историкът проф. Христо Матанов във връзка с отношенията ни със съседна Република Северна Македония. Според него „българският премиер е прекалено оптимистичен“.

 

„Не очаквам сензационно развитие, още повече, че тези, които оказват натиск върху нас, не оказват същия натиск върху управата на Северна Македония. Така се създава усещането, че натискът е неравномерен“, смята той.

 

„Натискът идва от ЕС и от САЩ, които погрешно са направили геополитическата прогноза, че неприсъединяването на Северна Македония ще засили руското влияние там“, добави проф. Матанов.

 

„Северна Македония е комплектована с Албания, а Албания е една от най-проамериканските нации“, посочи историкът и припомни, че „влизането на РСМ в НАТО не е предизвикало сътресения с Москва“. Според него тази теза е несъстоятелна и е „някаква инерция, която западният свят прилага спрямо нашия регион“.

 

Проф. Матанов изтъкна, че българското обществено мнение е категорично за непускане на Македония за преговори за членство в ЕС преди да се изпълни договорът.

 

Според него КСНС на този етап не е нужен, защото нещата са препотвърдени. По думите му премиерът „иска да се презастрахова, тъй като вероятно е допуснал някакво обещание“.

 

„Вероятно на американците, той не казва. Външната министърка казва, че има две политики. Той малко е гузен и крие нещо, поради което иска да се препотвърди тази позиция, за да може да има очи пред другите да каже – виждате ли, аз искам, но останалите не искат“, добави историкът.

 

„България беше една от трите страни, на които врътнаха кранчето на руския газ и има значително основание да се „опъва“ на европейския натиск, който не отчита положението в Северна Македония“, изтъкна той.

 

„Разминаването на делегациите на България и Северна Македония в Рим за 24 май е стара традиция, същите неща ставаха и по югославско време“, добави историкът.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама