Индия реши да ограничи продажбата на захар на международните пазари само дни, след като забрани износа на пшеница.
В изявление в сряда индийското правителство заяви, че ще ограничи износа на захар до 10 милиона тона за пазарния сезон, който продължава до септември, за да поддържа цените под контрол. Продавачите също са помолени да търсят "специфично разрешение" от властите за всеки износ на захар между 1 юни и 31 октомври.
Индия е най-големият производител на захар в света и вторият по големина износител след Бразилия. Правителството на Нарендра Моди заяви, че трябва да предприеме действия за поддържане на запасите от захар в страната след "безпрецедентен ръст на износа" миналата година и през настоящия сезон.
Ходът за ограничаване на износа идва в момент, когато годишната инфлация на дребно в третата по големина икономика в Азия достигна 7,8%, най-високото си ниво от близо осем години, през април. Това е и друг знак за нарастващ продоволствен протекционизъм в целия свят, тъй като големите производители ограничават износа на селскостопански продукти, добавяйки към шока в предлагането, предизвикан от инвазията на Русия в Украйна през февруари. Украйна и Русия заедно представляват около 30% от целия износ на пшеница.
През настоящата пазарна година, която продължава от октомври 2021 г. до септември 2022 г., индийските захарни заводи досега са сключили договори за износ на около 9 милиона тона. През предходния 12-месечен период страната е изпратила 7 милиона тона подсладител в чужбина, което е най-голямото количество през последните години.