Държавите-членки на Европейския съюз би трябвало да могат да постигнат споразумение за налагане на забрана за внос на руски петрол при определени условия в понеделник, заяви българският премиер Кирил Петков няколко часа преди началото на срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел, предава Reuters.
„Мисля, че ще мине, но с определени изключения“, каза Петков относно плановете за ембарго върху вноса на руски петрол.
„Като цяло трябва да премине, в зависимост от някои индивидуални характеристики и критерии, които държавите-членки могат да имат“, смята той.
Малко по-късно и пред български медии Петков препотвърди очакванията си страната ни да може да купува петрол до края на 2024 г.: „Ако има решение за забрана за внос на петрол от Русия, със сигурност ще има изключение за България“.
„Успяхме да го проговорим на най-високо ниво на обяд. Много се радвам, че на европейско ниво ни разбират и успява българското правителство добре да комуникира важните за България моменти и се надявам, че бизнеса няма да получи стреса, който е факт в доста други страни“, добави министър-председателят, уточнявайки, че всичко това ще се случи, ако въобще се стигне до шести пакет от санкции срещу Русия, тъй като нищо не е сигурно до последния момент.
Bloomberg вчера писа, че Европейската комисия е изпратила на страните от ЕС нов проект на петролното ембарго срещу Русия. Според документа Европейският съюз е предложил забрана на морския петрол от Русия, като същевременно отложил ограниченията върху вноса от ключов тръбопровод в опит да удовлетвори възраженията на Унгария и да постигне споразумение за закъсал пакет от санкции, който ще бъде насочен към Москва за нейната война в Украйна. Според източниците на изданието, преходният период за отказ на руски петрол щеше да бъде удължен. Така България щеше получи отлагане до юни или декември 2024 г., а Хърватия ще получи изключение за вноса на газьол.
Късно снощи обаче се появи информация, че Унгария не приемa новия вариант на Европейската комисия за ембарго на руския петрол.