НОВИНИ


Променят обучението по право във ВУЗ-овете

0 3456 30.05.2022
Променят обучението по право във ВУЗ-овете

Из основи планират да се промени обучението по право във висшите училища у нас. Това става ясно от законопроект, с който на практика влизането с матура в университетската специалност “Право” ще се промени.


Оценката ще остане задължителен балообразуващ елемент, но всичко останало ще се определя от висшето училище. Има и втори вариант за прием - с изпит по български език, който да провери грамотността на кандидат-студентите, но и с част, която да провери логическото им мислене. 

 

Отпадат сегашните изпити по български език и литература, както и този по история. 

Според правосъдния министър Надежда Йорданова действащата отпреди приема на България в Европейския съюз не може “предпостави изисквания за ефикасно комплексно обучение”. 

 

Обучението по право ще продължи да трае 5 години. Нужни за завършване са най-малко 300 кредита, а минималният хорариум е 3800 часа. Задочното обучение се запазва. Сега задочниците в момента трябва да покрият 60% от хорариума на редовните студенти. Новата наредба вдига изискването на 80%.

 

Висшите училища ще могат да признават взаимно приемните си изпити при условия и ред, определени от самите тях.

 

Въвеждат се две нови задължителни дисциплини - “Защита на правата на човека” и “Организация на правосъдието и правозащитните институции”. По някои от досега изучаваните задължителни дисциплини се увеличава хорариумът. На други се намалява. 

 

Увеличава се продължителността на учебната практика от две на четири седмици и се предвижда, че тя е задължителна от II до V курс и по дисциплини, изучавани през съответната година, пишат от OFFNews.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама