Ще гледаме втори вариант на същия бюджет. Продължаваме втория етап на Бюджет 2022. Това каза пред БНР Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика, бивш министър на труда и социалната политика.
Според него това е "нормалната картинка, винаги когато се актуализира републиканският бюджет – всяка общност излиза и казва – моите проблеми са най-тежки, дайте ми".
"Реформите явно няма да са в актуализирането на бюджета", прогнозира бившият социален министър.
"Няма криза, в която България да е влязла и да е излязла по друг начин, освен с повече труд. Ако изходът е с повече труд, тогава къде са решенията в бюджета на решения като какво правим с хората с увреждания, как им помагаме да излязат на пазара на труда? Над 150 хиляди души с някакви увреждания, които ги няма на белия пазар на труда, защото не сме създали условия за тях", продължи Нейков.
По думите му сегашната ТЕЛК система е за музея. "Единствената цел на системата за оценка на работоспособността е да докара човека до пенсия за инвалидност, за да го задраскаме окончателно от пазара на труда. И той отива в сивия пазар на труда. Ето нещо, което се знае и не се прави. Хората с увреждания са много голяма група, те са много добри работници. Това е първата стъпка – как да дадем възможност на хората с увреждания да се трудят на белия пазар на труда", каза още той.
"Войната може да бъде причина да не направим някои неща, ако не искаме, но не е аргумент да не ги правим", смята експертът. "Като не знаеш на кого какво да дадеш, почваш да даваш на калпак, в резултат на което харчиш много пари, но от другата страна ефектът, резултатът от тях не е онзи, който очакваш. Защото тези пари не стигат до истински нуждаещите се хора", заяви още бившият социален министър.