Конфликтът в Украйна може да увеличи броя на „хората с остра продоволствена несигурност“ по света с 47 милиона тази година до общо 323 милиона, гласят нови прогнози на Организацията на обединените нации.
Войната наруши жизненоважното селскостопанско производство и износ и повиши цените на енергията, което оказва влияние върху наличността и цената на храните, става ясно от съвместен доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO) и Световната програма за храни (WFP) .
Цените на храните са се повишили със 17% от януари, посочва индексът на цените на ФАО. Цената на зърнените култури се е повишила с над 21%.
Тези 47 милиона ще са "допълнение" към 276-те милиона души, които според изчисленията на WFP вече са били изправени пред остър глад преди войната. Най-голямото увеличение вероятно ще се наблюдава в Африка на юг от Сахара.
Украйна и Русия представляват голяма част от световното селскостопанско предлагане. Повече от половината от световните доставки на слънчогледово семе, важно за олиото, идват от Украйна и Русия преди началото на войната.
През петте години преди войната двете страни са били средно отговорни за 19% от световното производство на ечемик, 14% от пшеницата и 4% от царевицата. Африка и Близкият изток са особено зависими от украинския и руския износ на пшеница.
„През март 2022 г. почти половината от площите, засадени с зимна пшеница и около 40 процента от площите, засадени с ръж за реколта 2022 г., бяха в окупирани или засегнати от войната райони. Докато областите, засегнати от преки боеве, са се изместили, несигурността относно щетите, загубите и действителната площ за прибиране на реколтата остава. Между 20 и 30 процента от тези площи може да останат необработени през 2022 г.“, се казва в доклада.