СВЯТ


Пакистан призова гражданите си да пият по-малко чай заради икономическата криза

0 3476 15.06.2022
Пакистан призова гражданите си да пият по-малко чай заради икономическата криза
БГНЕС

Пакистанците бяха призовани да пият по-малко чай, за да поддържат икономиката, тъй като най-големият вносител на чай в света се бори с растящата инфлация и бързо обезценяващата се рупия.


Федералният министър на планирането и развитието на страната Ахсан Икбал призова пред репортери пакистанците да намалят консумацията на чай с "една или две чаши" на ден, тъй като вносът поставя допълнително финансово напрежение върху правителството.


„Чаят, който внасяме, се внася чрез вземане на заем“, каза Икбал, добавяйки, че предприятията също трябва да затворят по-рано, за да пестят електроенергия.
 
Южноазиатската нация с население от 220 милиона души е най-големият вносител на чай в света.


Пакистан е изправен пред сериозни икономически предизвикателства от месеци, което води до повишаване на цените на храните, газа и петрола.


Междувременно валутните му резерви намаляват бързо. Средствата, държани от централната банка, паднаха от 16,3 милиарда долара в края на февруари до малко над 10 милиарда долара през май, пише Ройтерс - спад от над 6 милиарда долара и достатъчно, за да покрие разходите за два месеца от вноса му.


Мнозина в Пакистан се подиграха  на молбата на Икбал, заявявайки, че намаляването на консумацията на чай няма да направи малко за облекчаване на икономическите проблеми на страната.
 

Икономическата криза в Пакистан беше в центъра на политическата разправа между премиера Шехбаз Шариф и неговия предшественик Имран Хан по-рано тази година, което доведе до свалянето на Хан през април. Шариф обвини Хан в лошо управление на икономиката и неправилно управление на външната политика на страната, принуждавайки Хан да напусне поста след вот на недоверие.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама