Европа няма да избегне нова рецесия през 2011 година. В резултат на това Старият континент го очаква стагнация в продължение на години, но никой не може да каже колко дълго ще продължи тя. Това заяви финансистът Джордж Сорос, анализирайки сложната ситуация, в която се намира света и по-конкретно Европа.
Според Сорос факторите, които ще предизвикат рецесията, са политически решения в предходните години, довели до “низходяща спирала” в икономиката.
По думите му, отсъствието на механизъм за излизане на отделни страни от Еврозоната се явява “фаталната слабост” на валутния съюз. Най-яркият пример за това е Гърция, която почти банкрутира и в резултат на това еврото се срина.
Финансистът обвини Германия в неадекватни критерии при разпределянето на новосъздадения 750-милиарден фонд за помощ на закъсали страни като Гърция. В частност, Сорос отбелязва безсмислието на условия като липсата на търговски дефицит и висока норма на данъчна събираемост. Според него, точно в това се състои опасността в настоящата ситуация - не трябва да се изисква баланасиран бюджет и висока данъчна събираемост в момент на дисбалансирана банкова система, тъй като това допълнително ще натовари бюджета на съответната държава, което ще я тласне към продължителна и дълбока рецесия.
Самата Германия, счита Сорос, преживява кризата сравнително леко, като поевтиняването на еврото спрямо щатския долар и другите основни световни валути се явява полезно за експорта на германската икономика. “Германия ще ухае на рози, когато останалата част от Европа заради низхосящата икономическа спирала се гмурне в периода на рецесия и стагнация”, прогнозира Сорос, като добавя: “Европа я чакат нелеки времена заради опасността от социално напрежение, предизвикано от всеобщото недоволство от намаляване на жизнения стандарт, ръста на безработицата и инфлацията”.