Германия активира втората фаза на своя триетапен авариен план за доставки на природен газ. Мотивът - страната е изправена пред криза и възможният риск за съхранението на количества за зимата заради спрените от Русия доставки на синьо гориво, предават от Euronews, Associated Press и агенция "Франс прес".
Германското правителство заяви, че решението да се повиши нивото до "тревожно“ следва съкращенията на руските доставки, направени от 14 юни и продължаващата висока пазарна цена на газа.
Третият и най-висок етап е "аварийно” ниво, което би позволило на държавата да започне да налага режим на газа.
Смята се, че въпреки че съоръженията за съхранение на газ в момента са запълнени до 58% капацитет - повече, отколкото по това време миналата година - целта за достигане на 90% до декември няма да бъде постигната без допълнителни мерки.
"Намаляването на доставките на газ е икономическа атака срещу нас от руския президент Владимир Путин. Ще се защитим от това. Но страната ни сега ще трябва да тръгне по каменист път", заяви министърът на икономиката Робърт Хабек.
Правителството заяви, че е информирало предварително европейските партньори за този ход.
Според версията на Русия технически проблем е причинил 60% спад на доставките на газ от държавната "Газпром4 за Германия през "Северен поток". Но германското правителство казва, че това е "политическо решение", което има за цел да повлияе на борбата между Москва и западните страни заради войната в Украйна.
Това решение имаше силно въздействие върху няколко европейски държави, по-специално Германия, Италия и Франция.