„Като политик, човек трябва да реши: каква е моята цел? Дали целта ми е да бъда стабилен? Или целта ми е да водя нацията - да я изведа крачка напред? И мисля, че това е решението, което Димитър Ковачевски трябва да направи сега. Ако бях на негово място, нямаше дори да се замисля. Ако той може да влезе в историята, като отвори вратата на Северна Македония към ЕС, мисля, че това е добро постижение за министър-председател. Но това изисква смелост.”
Това коментира българският министър-председател в оставка Кирил Петков пред Politico.
Петков е в Брюксел, за да присъства на срещата на върха на Европейския съвет, където България е подложена на остри критики за възпрепятстване на преговорите за присъединяване на Северна Македония, не само от Ковачевски и други лидери от Западните Балкани, но и от някои от най-влиятелните държавни и правителствени ръководители на ЕС.
„Справедливо ли е спрямо Северна Македония? Ще го кажа много честно: Не“, заяви френският президент Еманюел Макрон пред журналисти на срещата на върха на лидерите на ЕС в четвъртък вечерта: „Затова и ние колективно оказахме голям натиск върху България през последните месеци".
Макрон похвали Петков, за когото френският президент каза, че е „направил всичко“, но добави, че Северна Македония е жертва на вътрешната политика на България.
„Това е и резултат от политическа криза в България“, каза Макрон.
Петков каза още, че компромисът, предложен от Франция, трябва да се разглежда като „европейска сделка“, а не като споразумение само между България и Северна Македония. В исторически план България е била основен шампион в предоставянето на членство в ЕС на нации от Западните Балкани и Петков заяви, че това остава така. Но той каза също, че има сериозни проблеми по отношение на правата на етническите българи в Северна Македония и че тези граждани се нуждаят от по-силна защита в конституцията на Северна Македония.
„Сега това не е България срещу Северна Македония“, категоричен е Петков: „Ако това решение бъде взето, това трябва да бъде европейската сделка на масата в Северна Македония".
„Ако бяхме затворили едното си око за старите корупционни практики и не бяхме толкова откровени срещу например използването на газ като оръжие в рамките на блока… сега нямаше да има толкова гласна, стабилна нация в ЕС. Но това, което бихме пропуснали, е способността на страните да кажат: „Добре, добре, искаме да се движим по-бързо.“ Така че съм повече от щастлив, че платих цената сега с този вот на недоверие. Защото това е единственият начин да се случи промяната. В противен случай сте заклещени в… в бедняшкия квартал”, коментира още премиерът Петков.