Обществото ни е тежко и опасно фрагментирано. Между отделните парчета съществуват пропасти. Тези фрагменти изобщо не разбират другата гледна точка. Това е много опасно и това не е от вчера. Ние все по-малко разбираме света, в който живее. Това каза по БТВ социологът проф. Георги Фотев.
Относно дебатите за РСМ, той каза: Отдъхнах си с облекчение. Изпитвах безпокойства от опозоряване на нашето мило Отечество. От сега нататък ще трябва да осветим големите бездни, които са се образували в нашето общество. Бяха издигнати измислени въпроси по тази сложна тема.
Влезли сме в радикално нова ситуация. Разумните решения трябва да се вземат от хората, а ценностите да се пазят. Има радикална криза на ценности.
При разлом какво се изисква?! Говорете и политически действия, които се различават от други нормални ситуации. Вижте им езика и ще разберете какъв е техния свят. Политиката е висша дейност, защото се вземат колективно-обвързващи решения.
Трябва виртуозност в политиката - т. е да бъдеш внимателен за най-големия си враг.
Адът на световната история няма смисъл - това е опасна работа.
Ние какво правим-караме хората да изпадат в меланхолия. Ние не можем да си въобразяваме, че можем да решим бързо тези неща.
В петата вълна на изследване на ценности, имах правото да сложа няколко въпроса - избрах да попитам българското общество за отношение към съседите. 75 процента бяха не за започване на преговори, а за членство. Това е през 2017 година. Как се управлява и конструира общественото мнение - има много големи промени в света. Науката не даде адекватен отговор на тези въпроси. Едно общество може да се подлуди при съвременния свят и комуникации.
Трябва да гледаме в себе си. Един от проблемите са учебниците в РСМ. Не по-малки са проблемите в нашите учебници. Колко от младите хора научават какви са мракобесните действия на Съветския съюз и Георги Димитров за насилственото записване на българите като македонци?!
РСМ никога не е била част от българската национална държава. Българският език като политически феномен е нещо друго. Македонците не знаят книжовен български език.