Очаква се на 15 юли ръководството на „Транснефт" и представители на българското правителство да обсъдят в Москва бъдещата съдба на проекта за петролопровод „Бургас-Александруполис". Това съобщи в Санкт Петербург президентът на руската компания Николай Токарев, цитиран от агенция РБК.
Токарев поясни, че по това време се очаква в Москва да пристигне премиерът на България Бойко Борисов. Една от основните задачи на визитата му е обсъждането на проекта за петролопровод, презентация на която ще направи „Транснефт".
По думите на Токарев, руската компания разчита, че след презентацията, където ще се обсъжда в това число и бюджетът и разходите по проекта, диалогът за съдбата на проекта с българската страна ще бъде възобновен.
Представители на властите се държат противоречиво - премиерът днес казва едно, утре - друго, заяви Токарев, отбелязвайки, че в същото време Русия не е получила официален отказ от страна на България за участието в проекта. Президентът на „Транснефт" отбеляза още, че България не отчита последствията от напускането на проекта, които, според него, „ще бъдат сурови".
Токарев припомни, че за реализацията на тръбата "Бургас-Александруполис" е подписано междуправителствено споразумение. При излизане на една от страните от споразумението могат да възникнат последици по силата на обвързващия договор, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
На първо място става въпрос за обезщетяване на разходите за реализацията на проекта, включително подготовката на технико-икономическата обосновка (ТИО) и разходите през годините, които се оценяват съответно на 12 милиона и 20 милиона долара.
Освен това за реализацията на проекта вече са били необходими инвестиции, при които разходите, полагащи се на България и които още не са покрити от нея, възлизат на около 7 милиона долара.
Припомняме, че решението за изграждане на петролопровода Бургас - Александруполис беше подписано от Русия, Гърция и България на 15 март 2007 година. Общата стойност на проекта се оценява на около 1.5 милиарда евро.
Междувременно Русия продължи с опитите да включи в друг съвместен енергиен прокет - "Южен поток", други държави, което беше изтълкувано, от някои наблрюдатели, че така се готви изваждането на страната ни от проекта. Днес "Газпром" съобщи, че се е съгласила в "Южен поток" да участва Македония, след като онзи ден започна преговори с Румъния.
Потърсихме за мнение финасовия министър, тъй като преди два месеца Министерски съвет натовари Симеон Дянков да отговаря за петролопровода, но от пресслужбата на Министерство на финансите отговориха, че от две седмици по темата отговаря премиерът Бойко Борисов. Досега от пресслужбата на правителстнвото няма обявена официална позиция.