Преосмислянето на наказателната политика на държавата бе посочено като един от приоритетите в област „правосъдие“ в коалиционното споразумение. Каквато и да е промяната в тази политика обаче, би било трудно тя да се случи без достатъчно по обем и обективни криминологичти данни за състоянието на престъпността.
Това пише в парламентарен въпрос до министъра на правосъдието депутатът от БСП Крум Зарков.
Той припомня, че като конкретна мярка за ефективна съдебна система и справедливо правосъдие, в споразумението е предвидено създаването на Съвет за криминологични изследвания към Министерството на правосъдието.
„Подобни предложения за възстановяване дейността на Съвета, който действа в различни периоди между 1968 и 2015 г. периодично правят и представители на академичната общност – пеналисти и криминолози“, казва още Зарков.
По думите му следва да се има предвид и че анализът и структурата на престъпността и провеждането на периодични криминологични изследвания са предвидени като част от организационните действия в подкрепа на наказателната политика, споменати изрично в одобрената през май 2020 г. от Министерси съвет последна Концепция за наказателна политика 2020-2025 г.
„Какви действия са предприети от ръководеното от Вас министерство за създаване на този Съвет към Министерството на правосъдието“, обръща се Зарков към Надежда Йорданова.