Тежки икономически санкции ще трябва да понесе България, ако страната ни се оттегли от реализацията на проекта за петролопровода "Бургас - Александруполис".
Това заяви Пламен Русев, директор на българския клон на Международната компания "Транс Болкан пайплайн", компанията, която би трябвало да строи петролопровода, цитиран от БНР.
Икономическите санкции ще се решават от страните участници, първо на ниво акционери, защото все пак акционерите са влагали някакви пари и ще искат при безпричинно прекратяване на проекта по политически и субективни причини да бъдат възстановени.
След това идва Международния арбитражен съд в Париж, който ще решава санкциите на държавно ниво, обясни Русев.
Очаква се на 15 юли ръководството на руската компания „"Транснефт"" и представители на българското правителство да обсъдят в Москва бъдещето на "Бургас - Александруполис".
Припомняме, миналата седмица премиерът Бойко Борисов изненадващо обяви, че България се отказва от строителството на петролопровода - по икономически и екологични причини.
Въпреки че все още за това няма официално гласувано решениена правителството, се разгоря дискусия за правилността в перспектива на бъдещето от това решение.
Споразумението за сътрудничество в изграждането и експлоатацията на петролопровода Бургас-Александруполис бе подписано в Атина на 15 март 2007 от руския президент Владимир Путин, българския министър-председател Сергей Станишев и гръцкия му колега Костас Караманлис.