“Демаршът, който Руската федерация прави през посланика си Елеонора Митрофанова, е безпрецедентен по арогантността си. Това е един ултиматум към една демократична и независима държава. Нито една уважаваща себе си държава не може да приеме такъв ултиматум, който дори беше с посочен час“, заяви Надежда Нейнски, бивш министър на външните работи и бивш посланик на България в Турция.
„Ако Руската федерация приема, че добрите отношения се базират на това да получаваме нареждания по този начин, има риск да се скъсат дипломатически отношения между София и Москва. ... Самият факт, че посланик Митрофанова си позволява да постави ултиматум на българското правителство, е пар екселанс намеса във вътрешните работи на България. Да искаш смяна на министър-председателя, коя държава си е позволявала подобно нещо“, възмути се тя в ефира на БНР.
Според нея обстоятелствата, довели до изгонването на 70 руски дипломати и служители, са били известни на всички високопоставени български политици:
„Проява на лош политически вкус е да се твърди от партии и институции, че те не били запознати. На Съвета по сигурността към Министерския съвет са присъствали представители и на президента Румен Радев. При положение, че той е бил информиран и е имал интерес да се запознае с доклада на ДАНС, убедена съм, че той познава този доклад на ДАНС. Колкото до това дали са информирани за вземането на конкретното решение - това решение е изцяло в прерогативите на изпълнителната власт. Министър-председателят е изцяло в правото си да вземе това решение. Надяваме се той да го е взел на базата на сериозни данни“.
Нейнски обясни, че не е задължително да бъдеш дипломат, за да извършваш действия като част от състава на дипломатическата мисия, които влизат в разрез с приетите закони и интересите на страната:
„Вярвам на българските служби и след като те са изнесли такава информация до премиера и до всички институции, които имат право да се запознаят с нея. ... По Виенската конвенция, държавата, обявяваща дипломати за изгонване, не е длъжна да ги извести за причините“.
Според бившия министър на външните работи всички български партии трябва да заемат позиция в подкрепа за действията на Кирил Петков по темата за руските дипломати:
„Става дума за българските национални интереси, за българската национална сигурност. Няма как българска партия да заеме страната на чужда държава в спор, засягащ националната сигурност на България. Виждаме две партии от управляващата коалиция (БСП и ИТН от четворната коалиция - б.р.), които поставят условие и заемат страната на атакуващата ни в момента Руска федерация. Това е необяснимо поведение и поставя под въпрос възможностите за създаването на стабилно мнозинство в рамките на това Народно събрание“.