НОВИНИ


Парламентът в Скопие решава до края на седмицата за френското предложение

0 3364 04.07.2022
Парламентът в Скопие решава до края на седмицата за френското предложение

Парламентът в Скопие решава до края на седмицата какво ще направи с френското предложение за вдигането на българското вето върху преговорната рамка за членство на РСМ в ЕС.


Това стана ясно в хода на продължаващите консултации, които води премиерът Димитър Ковачевски с партиите в страната. Това ще се случи на фона на продължаващите и днес протести против френското предложение. 

 

Преди дни президентът Стево Пендаровски заяви, че предложението на Франция по казуса за преговорите на страната за еврочленство е приемливо за него и призова правителството на РСМ да одобри предложението на френското европредседателство. По думите му предложението се свежда до едно искане, за вписване на българите в Конституцията. Пендаровски се противопостави и на твърдението на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, че с предложението македонците ще бъдат асимилирани. Лидерът на опозицията Християн Мицкоски предложи на премиера Димитър Ковачевски да не приема френското предложение, а в замяна да оттегли искането си за предсрочни парламентарни избори. Ковачевски обаче посочи, че френското предложение е “единствената възможност”.

 

След консултации на премиера Ковачевски с по-малките коалиционни партньори Мая Морачанин от Демократично обновление на Македония съобщи, че е предложено парламентът да има крайната дума за така нареченото френско предложение. 

То няма да бъде разглеждано от комисиите по външни работи и европейски въпроси, а директно ще бъде включено в пленарното заседание, съобщават македонските медии, предават от БНР.

 

Ковачевски днес се срещна и със Зеядин Села - лидер на Алианса за албанците, който заяви, че страната няма друг път освен Европейския съюз и поясни, че инициативата на Сърбия - "Отворени Балкани" не може да бъде алтернатива.

 

Зеядин Села и Движението БЕСА се обединиха около позицията, че при отваряне на конституцията, за да бъдат включени българите, трябва да се направи и промяна в дефиницията за езика на 20% от населението на страната и в нея да бъде вписано официално, че те говорят на албански език.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама