От много време обединената комуникационна общност говори за фалшивите новини, конспиративните теории, лъжите в публичното пространство, които след избухването на войната в Украйна придобиха размера на истинска комуникационна война, която се води за умовете на българите. Затова се роди идеята да дадем подкрепа на институциите, за да могат по-лесно да се справят с този проблем.
Това каза пред БНР комуникационния експерт Любомир Аламанов във връзка с предложението на пиар организации към правителството да бъде създаден комуникационен съвет за подкрепа на институциите в борбата с пропагандата.
"Ще правим обучения за медийна грамотност, за източниците на информация, за разпознаване на лъжите... Използването на тролове, фалшиви профили и фалшиви новини в предизборни кампании се използва от много време. Надявам се, че към изборите ще се подходи отговорно, но много некоректни практики има в социалните медии", обясни той.
Аламанов изтъкна спадането на качеството на изказа от парламентарната трибуна:
"Надявам се хората да са видели кой политик иска да води нормална политика с бъдеще и кой - да говори глупости и да търси само дивиденти. Част от политиците използват комуникационните инструменти за насаждане на страх. Може би новите партии не бяха подготвени за яростта, с която опозицията ще се спусне в комуникационни атаки. Затова не спираме да повтаряме, че комуникацията е едно от важните управленски умения".