Протестиращите в Шри Ланка обявиха, че няма да напуснат завзетите от тях правителствени резиденции, докато президентът и премиерът не подадат оставки. Това обяви драматургът Руанти де Чикера на пресконференция на протестиращите, които вчера завзеха президентското жилище и подпалиха това на министър-председателя.
Двамата политици не са били там и не са пострадали. Държавният глава и премиерът вчера обявиха намерение да се оттеглят след ескалацията на протестите заради тежката икономическа криза и липса на основни продукти в Шри Ланка.
Вчера, когато в резиденцията на президента Готабая Раджапаска нахлуха протестиращи, държавният глава избяга с помощта на военноморските сили и обяви, че ще подаде оставка в сряда. В момента 73-годишният лидер се намира в кораб край бреговете на страната.
По-рано в събота стотици хиляди хора се събраха в столицата Коломбо и настояха Раджапаска да поеме отговорност за недостига на лекарства, храни и горива, инфлацията и режима на тока.
Драматичните събития вчера бяха кулминация на месеци протести, породени от безпрецедентната икономическа криза в островната страна.
Няма да отстъпим, докато президентът не напусне наистина, бяха категорични протестиращите. По-рано военните призоваха за спокойствие и решаване на кризата по мирен път и при спазване на конституцията.
В социалните мрежи бяха разпространени снимки и видеоклипове, в които се вижда как протестиращите почиват в пищните стаи, плуват в басейна, вадят от гардеробите и разглеждат в дрехите на държавния глава. Днес отново гражданите се движиха свободно в президентския дворец и се редуваха да седнат в креслото на държавния глава.
Резиденцията на премиера пък беше подпалена, като той също предложи оставката си.
105 души пострадаха при снощните сблъсъци и 55 от тях остават за лечение, един от които е в критично състояние с прострелна рана.
Насилието и политическият хаос, обхванали 22 милионната островна държава, идват на фона на преговори с Международния валутен фонд за спасителен план както и на предложения за преструктуриране на държавния дълг.
Все още не е ясно кой би могъл да събере достатъчно подкрепа, за да поеме властта в страната, отбелязва АФП.
Междувременно американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви, че ограниченията, които Русия налага на износа на житни култури от Украйна и последвалия ръст в цените на горивата заради войната, може да са допринесли за икономическите сътресения в Шри Ланка.