Предложеният от „Демократична България“ вариант за правителство с третия мандат няма да бъде своеобразен служебен кабинет в рамките на парламента, заяви депутатът Атанас Славов.
„Това ще е политически кабинет, ползващ се с подкрепата на партиите в парламента. Политическите лидери ще са в парламента, за да осъществяват ефективен контрол върху работата му и да има политически импулс върху работата му и да може отчетността да върви в правилната посока. Това няма да е чисто експертно правителство, в което някакви анонимни експерти влизат в политическа роля за малко“, каза той пред телевизия Евронюз България.
Атанас Славов заяви, че правителството би се изградило върху принципите и програмата за управление, която партньорите в настоящия кабинет изготвиха. Според него „Демократична България“ има по-добър шанс от БСП да състави кабинет.
„На първо място е идейната близост с основната политическа сила „Продължаваме промяната“, а на второ място – „Демократична България“ привлича по-широка подкрепа от реформаторските среди и хората, които искат България да е уверен член на ЕС и НАТО“, каза той.
„Не на последно място – не сме се проваляли с третия мандат, както БСП в два поредни парламента. Сега политическата ситуация е различна, но отново ще породи много въпроси. Едно е да имаш БСП за коалиционен партньор, друго - символично да държи третия мандат“, добави той.
Атанас Славов потвърди, че „Демократична България“ ще направи опит да върне ИТН на масата на преговорите, за да може да се продължи напред в рамките на доскорошната четворна коалиция.
„Разликата е, че в „Демократична България“ винаги сме говорили институционално. Смятам, че колегите от ИТН осъзнаха своята грешка със свалянето на правителството.
Това да върнеш потенциално ГЕРБ на власт след 6-7 месеца управление е нещо, което и техните симпатизанти не искат“, каза той.
Заместник-председателят на парламентарната група на „Демократична България“ заяви, че ПП трябва да бъдат убедени, че избори в настоящата ситуация могат само да влошат положението в страната заради натрупващите се кризи – геополитическа и икономическа.
„Не можем да си позволим три месеца страната да е без парламент. Служебният кабинет не може да реализира ефективно управление в по-дългосрочна перспектива и с оглед на предизвикателствата и кризите, които предстоят да бъдат преодолени“, добави Славов.
„Надявам се разумът и отговорността да имат преимущество пред радикализма и ясно да оценяваме политическия контекст, в който се намираме“, завърши той.