НОВИНИ


Reuters: Украйна се готви за нови руски атаки, а Западът - за по-лоша енергийна криза

0 3505 12.07.2022
Reuters: Украйна се готви за нови руски атаки, а Западът - за по-лоша енергийна криза

Украйна се подготвя за нови атаки от страна на руските войски след пореден обстрел, отнел живота на над 30 души. На този фон Западът очаква влошаваща се енергийна криза и прави всичко по силите си да намали ефекта от евентуално окончателно спиране на руските доставки на петрол и газ.


Генералният щаб на Украйна заяви, че обстрелът в цялата страна представлява подготовка за засилване на военните действия от страна на Москва, тъй като Кремъл прави всичко по силите си да завземе Донецк и да установи контрол над целия индустриален център на Донбас в Източна Украйна. Президентът Володимир Зеленски заяви, че 34 въздушни удара от събота, като един от тях порази 5-етажен апартамент, отне живота на 31 души и хвана десетки в капан. 

 

Москва отрича да атакува цивилни, но много украински градове и села са оставени в руини. И човешката цена от инвазията на Русия, най-големият конфликт в Европа след Втората световна война и вече пети месец, нараства. Руската държавна информационна агенция ТАСС съобщи, че при украинска атака срещу контролирания от Русия град Нова Каховка в южната област Херсон в Украйна са убити шестима души и много са ранени. Тази информация обаче не може да бъде независимо проверена. 

 

Путин нахлу в Украйна на 24 февруари, твърдейки, че това е "специална военна операция" за демилитаризиране на нейния съсед и избавяне от опасните националисти. Киев и Западът казват, че това е империалистическо заграбване на земя от страна на руския президент. След като Путин не успя бързо да превземе столицата Киев, неговите сили се насочиха към Донбас, чиито провинции Донецк и Луганск са частично контролирани от подкрепяните от Русия сепаратисти от 2014 г. Путин цели да прехвърли контрола над Донбас на сепаратистите и в понеделник облекчи правилата за украинците да придобиват руско гражданство. 

 

Влошаваща се енергийна криза 

 

Съюзниците на Украйна я снабдиха с оръжие и наложиха строги санкции на Москва. Кремъл от своя страна използва огромните си петролни и газови запаси, за да финансира военните си цели. Въпреки това сред съюзниците на Киев започват да се появяват разминавания, докато нациите се борят с растящите цени на енергията и храните и растящата инфлация. Зависимостта на Европа от руската енергия тревожеше политиците и бизнеса, тъй като най-големият тръбопровод, пренасящ руски газ до Германия, започна 10-дневна годишна поддръжка - ход, който засяга не само Берлин, но и други държави. Правителства, пазари и компании се притесняват, че спирането може да бъде удължено поради войната. 

 

Министерството на енергетиката и външните работи на Украйна заявиха, че решението на Канада да върне ремонтирана турбина на Германия, която е необходима за газопровода "Северен поток 1", който доставя руски петрол, се равнява на коригиране на санкциите, наложени на Москва. Зеленски предупреди, че Кремъл ще възприеме изключенията от санкциите като признак на слабост. Той каза, че сега Москва ще се опита "напълно да спре доставките на газ за Европа" и призова Западът да се подготви.

 

Световната цена на петрола може да скочи с 40% до около 140 долара за барел, ако не бъде приета предложената горна граница на цените на руския петрол, каза високопоставен служител на Министерството на финансите на САЩ във вторник. Целта е да се определи цената на ниво, което покрива пределните производствени разходи на Русия, така че Москва да бъде стимулирана да продължи да изнася петрол, но не достатъчно високо, за да може да финансира войната си срещу Украйна. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън ще обсъди прилагането на предложението за таван на цените в САЩ и глобалното икономическо развитие с японския министър на финансите Шуничи Сузуки, когато се срещнат по-късно днес. 


Докато Европейският съюз се готви да наложи поетапно ембарго върху руския петрол и да забрани морската застраховка за всеки танкер, който превозва руски петрол, Йелън вижда тавана като начин да поддържа притока на петрол и да предотврати по-нататъшно повишаване на цената - скок, който може да доведе до рецесия. 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама