Същинското начало на преговорите на Република Северна Македония с Европейския съюз ще започне, след като страната промени Конституцията си и впише българите в нея. Това е едно от условията, договорени в рамките на ”френско предложение” и записано в Преговорната рамка на страната, съобщава БНТ.
Пътят на Скопие към Брюксел е прецедент - Република Северна Македония ще има две Междуправителствени конференции. Първата е свиканата днес. След като и ако промени основния си закон, ще бъде свикана втора Междуправителствена конференция, която се счита за началото на преговорите. Оттам нататък България ще може да налага вето на всяка стъпка, ако Скопие не изпълнява условията за промени в учебниците по история, говора на омразата и Договора за добросъседство от 2017 г.
След като България даде зелена светлина в Брюксел, МВнР разпространи декларация, в която препотвърди националната ни позиция за т.н. "македонски език".
"Всякакво позоваване на официалния език на Република Северна Македония в документи, позиции и изявления на Евросъюза трябва да бъде разбирано стриктно в съответствие с Конституцията на тази държава и по никакъв начин не трябва да се интерпретира като признаване от страна на България на т.н. "македонски език.", се посочва в документа.
България продължава да се придържа към езиковата клауза от Договора за добросъседство от 2017 г. и напомня, че създаването на т.н. "македонски език" през 1944-1945 г. е акт на "вторична кодификация", основаващ се на българския книжовен език, допълнително "обогатен" с местни форми, като по този начин симулира "естествен" процес, базиран на диалектна норма.