Бях един от малкото, които получиха на пощата си снимките от спалнята на Борисов и ги публикувах в e-vestnik. Заедно с Атанас Чобанов, който също ги получи и публикува, ги анализирахме.Преподавах фотография 30 години във факултета по журналистика на софийския университет, от които последните почти 20 години си говорихме само за цифрова фотография. Затова се осмелявам да говоря за измислената петорна експертиза. Според нея нямало ги оригиналите и това поставяло под съмнение истинноста на изображенията. Дрън-дрън.
Казах, че в цифровата фотография на практика няма оригинал, за оригинал може да се говори само условно, доколкото всяко копие е равно на оригинала.
Тук и там съм цитиран погрешно или е преразказано погрешно, затова ще напиша по-подробно в e-vestnik.
Но - да се знае - експертизи и анализ на снимки нямат никакъв смисъл. Всичко е информационна война - давали са на един, на втори, на трети експерт, докато някой напише, че нещо е манипулирано, имало разлика и т. н., и обслужващи медии да обявят снимките за фалшиви.
Само пример - снимките от кацането на луната години наред ги анализират експерти с титли и ги обявяват за фалшиви. Мерят сенките, не били правилни, броят звезди, не се виждали и т. н. А тези снимки са правени на луната с широкоформатен фотоапарат, не са цифрови, имат негативи - материален носител, доказателство. Реални снимки от луната са обявени за постановка.
На луната са кацали хора 6 (шест) пъти с мисиите "Аполо". Последните два пъти са обикаляли километри наоколо с луноход, донесли са общо тонове камъни, от които раздават на когото иска да ги изследва.
Има хиляди снимки, към 30 хил. души са работили по програмата "Аполо", обаче експерти обявяват снимките за фалшиви.
Какво остава за "кацането" на пачки и кюлчета в чекмеджето на Борисов.
Иван Бакалов, Facebook