Синдикати, работодатели и правителството не се разбраха за новите цени на тока, парното и природния газ.
Представителите на бизнеса посочиха след заседанието на тристранката, че държавата е представила данни, че поскъпването на цената на газа е неизбежно.
Големият проблем остават несъбираемите задължения от "Булгаргаз", няма и механизъм, по който дружеството да си събере дължимите суми от некоректните платци.
Между 15-20% повече средства трябва да си подготвят потребителите за предстоящия отоплителен сезон. С още 10-15% трябва да се бръкне всеки потребител за битови сметки заради бъдещата инфлация, съветват от своя страна синдикатите.
Малко преди това председателят на БТПП Цветан Симеонов също заяви, че поскъпването на газа е неизбежно.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев потвърди, че цената на електроенергията ще бъде повишена с до 2%. Той уточни, че това ще е за сметка на включване на нови мощности.
По думите му всяко едно увеличение е тежко особено за домакинствата, но и тежест за бизнеса, туй като фирмите използват газта и като суровина, освен като средство за отопление.
Според председателя на държавния регулатор Ангел Семерджиев участниците в тристранния съвет са проявили разбиране за усилията да се увеличат цените възможно най-безболезнено за потребителите.
Освен поскъпванетите му ще се търси начин да се повлияе на скока на цената на газа. Трябва да е ясно за чия сметка ще бъде поскъпването, изтъкна Сем ерджиев.
Шефът на ДКЕВР посочи още, че ако "Булгаргаз" си вземе просрочените задължения от некоректни платци, поскъпването на газа само ще бъде отложено.
Според него обаче поскъпване на цената на природния газ под 24% е трудно достижимо. Въпреки това той посочи, че потребителите няма да плащат повече в сравнение с миналата годна.
Припомняме, искането за увеличение на цената на „Булгаргаз" е 30%, като вчера изпълнителният директор Димитър Гогов заяви, че ако ДКЕВР не одобри такава цена дружеството ще фалира.
По-рано тази сутрин министър Трайчо Трайков коментира заплахите на изпълнителния директор Димитър Гогов, като посочи, че тлябва да се постави въпросът относно мениджмънта на „Булгаргаз".
Министърът бе категоричен, че ако „Булгаргаз" имат нужда от оборотен капитал, то този капитал вероятно ще се наложи да си го осигури чрез дългово финансиране.
„Да вземат заем, колкото им е необходимо от някоя финансова институция", заяви Трайков.