Започнал една преди няколко дни, ремонтът на общинския театър „София“ вече потвърждава предварителните опасения, че след неговия край още една ценна сграда в столицата ще загуби автентичния си вид.
Във Фейсбук групата „Ново архитектурно наследство“ са публикувани снимки „преди и след“ от ремонта на театър София, които са меко казано шокиращи. Активистите припомнят и как се стигна дотук – с идеята и на възложител, и на стопанин на театъра, че е нужна не внимателна реставрация, а „цялостен ремонт“.
„Ново архитектурно наследство“ припомнят изречението, с което започва тяхното становище от 6.12.2021 относно предстоящия ремонт: „Основен проблем в предложения проект е неговият подход за „цялостно обновяване“, заложен в допълнението към заданието за проектиране от 2.04.2015. Такъв подход е в принципно противоречие с идеята за опазване на сградата като недвижима културна ценност и представлява сериозен риск от загуба на високата степен на автентичност, която сградата в момента притежава. Това допълнение решава съдбата на всички настилки, каменни облицовки, гипсови елементи, дървени ламперии, осветителни тела и обзавеждане на театър София“.
Оттам припомнят още, че към днешна дата сградата е в процедура за статут като недвижима културна ценност.
Многократни са опитите за спасяване на театър „София“, ала без успех, защото строителите унищожиха с къртачи голяма част от оригиналната каменна облицовка на фасадата, като предстои тя да бъде премахната изцяло.
Това бе и повод пред сградата вчера да се съберат недоволни граждани, които поискаха къртенето да спре и да се преосмисли начинът, по който театър „София“ се реконструира. Те протестираха и срещу унищожаването на интериора, части от който са изхвърлени пред общинската сграда.
Проектът за ремонт на театъра е на стойност 10 млн. лв., които са осигурени по европейската програма „Региони в растеж 2014-2020 г.“ и от бюджета на Столична община. Той бе одобрен от Столичния общински съвет през юни 2021 г. по предложение на зам.-кмета по културата Мирослав Боршош. Първоначално идеята бе след ремонта каменната облицовка да се замени с високопресован ламинат. След обществен натиск общината бе принудена да се откаже от това си намерение и да преработи част от проекта. Изпълнител на дейностите е консорциумът ДЗЗД „Про Енерджи груп“.