Зачестяват случаите на насилие над деца като от началото на годината те са 300 и в голям процент от случаите става дума или за домашно насилие, или за насилие в училище, или в социалните домове.
Има тенденция към увеличаване на насилието в училищата и криминалните прояви на малолетните и непълнолетните.Тревожната статистика съобщи министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, който участва в работен семинар за правата на децата и медиите.
„Не сме направили необходимото. И превенцията, и гражданското общество сме длъжници на нашите деца”, заяви Цветанов.Най-сериозният проблем е разпространението на наркотици, като възрастовата граница на лицата, които употребяват, е занижена.“Гражданите и родителите трябва да сме активни. Всички ние сме отговорни за възпитанието на нашите деца”, добави той.По думите му връзката между родители и деца се е загубила, а интернет пространството в много случаи е по-достъпно за децата, отколкото за техните родители.
Цветанов коментира и проблема с педофилските мрежи, действащи в страната. По думите му техен обект стават деца, които първоначално са заблуждавани, а впоследствие, когато станат жертва на педофилска мрежа, те не споделят заради чувството за вина, което насилниците формират у тях.Основна роля трябва да играят родителите и учителите, които могат да наблюдават поведението на децата, смята министърът.
“В момента работим по една изключително гнусна съвместна операция с много страни за педофили, които насилват бебета и го разпространяват в интернет. Това са хора със сериозни психически отклонения, които биха стигнали и до най-тежкото – да убият едно дете”, обясни Цветанов. Според него през последните 20 години не е имало адекватна инвестиционна политика в образованието на ромските деца, което определя поведението им вече като родители. Социални групи от ромски произход правят бизнес, продавайки децата си в други държави.
Министър Цветанов може да започне акция “Безотговорни родители”, но ако бъдат пратени всички родители в затвора, няма кой да се грижи за децата, коментира официалният представител на УНИЦЕФ за България Таня Радочай.Тя бе категорична, че рационалното поведение не се изгражда с наказания, а може да бъде създадено с образование, разбиране и насочване. Според нея трябва да се промени културата на наказанието.“Децата трябва да бъдат на първо място, защото те са нашето бъдеще и възможността да направим едно ново общество след години”, изтъкна Радочай.