Искам да подчертая нещо странно, казвал съм го няколко пъти на министър Асен Василев: България още има активен договор с "Газпром Експорт". Последното предложение за анексиране на този договор, за да се спази президентският декрет на Русия, е изпратен от България. Ние сме предложили структура на продължаване на договора, който е приложим в България. Нямаме отговор.
Това заяви по време на заседанието на парламентарната комисия за GemCorp енергийният министър в оставка Александър Николов. В последния си работен ден в министерството, той прекрати меморандума за 1 милиард долара с Gemcorp и IP3 Corporation.
За все още действащият договор с “Газпром” заговори и вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев миналата седмица. Той заяви пред журналисти, че България не е прекратила отношенията си с Русия и “Газпром”, а дружеството нарушава договора. Тогава Василев даде заявка, че ако фирмата започне да изпълнява условията по договора, въпросът ще бъде обсъден от кабинета.
Относно ситуацията с природния газ Николов каза, че Европа продължава да е зависима от един конкретен доставчик и че заради обемите, които той доставя, може да си позволи да изкривява пазара. По думите на енергийния министър "Газпром" може лесно да създаде криза и това е видно от решенията им за орязването на газоподаването по Северен поток 1.
Припомняме, че още в началото на днешното правителствено заседание на отиващия си кабинет на Кирил Петков стана ясно, че страната ни сключва договор за 7 кораба с втечнен газ, който да бъде доставен за следващите шест месеца. Не стана ясно обаче коя е държавата. Енергийният министър Николов посочи, че това е САЩ като обяви, че за тази година се очакват три карга, а за 2024 - четири. Офертата за трите карга за 2022 г. е с 30 долара по-ниска от тази на европейските пазари.