Най-честите пътеки в общинските болници били за гнойна пъпка, обясни министърът.
В Националната здравна карта влизат всички лечебни заведения, всички спешни медицински центрове и болниците, каза по НТВ проф. Анна-Мария Борисова, министър на здравеопазването. В момента се съсредоточаваме именно върху болниците, добави тя.
България отделя 47% от всичките си разходи за здравеопазване само за болниците за активно лечение, а европейските страни отделят само 29%, а другите за болниците за долекуване, каквито ние нямаме. Това, което правим ние, е да направим такива болници, обясни министърът. Ще правим реформа в болниците, но ще укрепим и извънболничната помощ, добави тя.
Не съм казала, че ще затварям болници, а ще трансформирам легла по целесъобразност, след като се направи анализ. Той е много интересен, защото показва досега неефективност в разхода на средства. Общинските болници сега се крепят на 1-2 пътеки. Една от тях била т.нар. животозастрашаваща инфекция на меките тъкани, което значело не друго, а гнойна пъпка.
Ще направя реформа в специализациите, зарече се Борисова и каза, че това трябва да става, когато човек е млад специалист. Медицината е скъпо обучение, това е най-специализираното следване; на 50 години за кога ще специализирате, попита тя.
Джипитата да се групират в групови практики, за да обменят мисли с колегите си, да работят и да специализират поетапно, каза министърът.
Трябва да се справя и да намеря разбиране у цялото общество, пожела си министърът, която се разбирала с БЛС, а и срещала хора по улиците, които й пожелавали кураж. Тя щяла да даде пари на онези, които се преструктурират.
Frognews.bg