Турският президент Реджеп Ердоган намекна възможна нова трансгранична операция за изчистване на терористичната организация ПКК от границата й със Сирия. Анкара междувременно заяви, че няма да се отнася позитивно по въпроса с членството на Финландия и Швеция в НАТО и остава твърда в исканията си. Всичко се случва след разговорите между Владимир Путин и Реджеп Ердоган в Сочи миналата седмица.
"Ние ще продължим борбата си срещу тероризма. Нашето решение да установим 30-километрова защитена линия по южната ни граница е постоянно", заяви Ердоган, цитиран от Анадолската информационна агенция.
"Надявам се скоро да обединим частите от тази зона за сигурност, като изчистим последните райони, където терористичната организация гнезди в Сирия", добави той.
От 2016 г. насам Анкара стартира три успешни антитерористични операции през границата си в Северна Сирия, за да предотврати образуването на терористичен коридор и да даде възможност за мирно заселване на жителите: Щитът на Ефрат (2016 г.), Маслиновата клонка (2018 г.) и Мирна Пролет (2019).
В своята над 35-годишна терористична кампания срещу Турция, ПКК – включена в списъка на терористичната организация от Турция, САЩ и ЕС – е отговорна за смъртта на над 40 000 души, включително жени, деца и бебета. YPG е сирийското разклонение на ПКК.
Турция призовава за диалог между Русия и Украйна
Ердоган посочи, че Турция е продължила усилията и е осигурила изпълнението на споразумението за възобновяване износа на украинско зърно, въпреки пречките. На 22 юли Турция, ООН, Русия и Украйна подписаха споразумение в Истанбул за повторно отваряне на три украински черноморски пристанища.
Ердоган повтори, че Турция няма да заеме положително отношение към кандидатурите за членство в НАТО на Швеция и Финландия, освен ако не изпълнят обещанията си за борба с тероризма.
"Ние поддържаме ясна твърда позиция по отношение на Финландия и Швеция. Членството на тези две страни в НАТО няма да бъде одобрено, докато не бъдат изпълнени обещанията към страната ни", каза той.
Швеция и Финландия официално кандидатстваха за присъединяване към НАТО през юни - решение, предизвикано от войната на Русия срещу Украйна.
Турция, която е член на НАТО повече от 70 години, изрази възражения срещу кандидатурите за членство, критикувайки страните за толериране и дори подкрепа на терористични групи.
Тристранно споразумение, подписано между страните през юни, предвижда, че Финландия и Швеция няма да предоставят подкрепа на YPG/PYD, сирийското разклонение на на ПКК, нито на терористичната организация Fetullah (FETO) – групата зад проваления преврат в Турция през 2016 г.
Парламентът на Турция трябва да ратифицира кандидатурите на Финландия и Швеция за членство в НАТО.