Нова нация от вечни, биологически съвършени хора, които се готвят да напуснат Земята завинаги с кораба “Пумпал”. Какво може да се обърка? Антиутопичната реалност на “φ1.618” ни връща към мрачни авторитарни времена. Това е първият подобен филм за българското кино и ще тръгне у нас наесен.
“Обречени сме да забравим. И да бъдем забравени…”
Филмът е копродукция на България и Канада и се реализира с финансовата подкрепа на Националния филмов център. Продуценти за България са "Перипетея" и "Мувименто". Това е първият пълнометражен филм на Теодор Ушев. Главните роли са поверени на Деян Донков (“Стъпки в пясъка“, “Ако някой те обича“, “Аз съм ти“, “Каръци“ и др.), който ще играе завръщащия се към човешки образ Криптон и младата актриса Мартина Апостолова (с международно признание за ролята си във филма “Ирина“ и наградата “Европейска изгряваща звезда“ на Берлинале 2020), която ще се превъплъти в неговия водач към истината – мъдрата и смела Гаргара.
Зад камерата застава един от най-талантливите български оператори – Емил Христов, работил за десетки документални и игрални филми. Дизайнер на продукцията е Сабина Христова, а костюмите са дело на Велика Прахова.
“Хаосът ни спасява от игото на реда”
Тъй като те са безсмъртни, женският пол се оказва ненужен и се планира в Космоса да бъде отнесена само мостра на жена. Главните герои Криптон и Гаргара се впускат в серия от приключения, изобразяващи борбата между любовта и злото, човешкото и безскрупулността.
С φ1.618 се изобразява златното сечение, известно още като златната пропорция. Освен математическо понятие, то е символ на красота, хармония и съвършенство в изкуството, науката и природата. Терминът “златно сечение“ е въведен от Леонардо да Винчи като пропорция за “идеалното човешко тяло“.