Преди 143 години са създадени Военноморските сили на България. По традиция, обаче празникът се отбелязва официално през втория укенд на месец август.
На 12 август 1879 година е създадена Дунавската флотилия в град Русе. С това се дава началото на българските военноморски сили. Първообразът на българските военноморски сили се създава в град Русе на река Дунав от руски флотски офицери. За първи път българският военноморски флаг се развява над 4 парахода, 7 парни катера, една шхуна, една баржа и пет гребни лодки, подарени от Русия. Първият набор от 145 български военни моряци са обучавани от 9 руски офицери, 54 подофицери и матроси.
Днес варненци и гости на града могат безплатно да посетят Военноморския музей. Поводът е празника на Военноморските сили и отбелязването на 143-години от създаването на военния ни флот
Музеят работи до 18 часа, но е добре да влезете до 17:30 за да може да видите спокойно цялата външна и вътрешна експозиция.
Отворен за посещение е и кораб-музей "Дръзки".
В момент в музея може да бъде видяна и фотоизложбата „Науката отплава за Антарктида“ – моменти от българския принос в изучаването на Ледения континент.
В нея са бъдат представени фотографии и информация за развитието на Българската антарктическа експедиция през годините, натрупаният опит, изпитанията пред българските полярници и историята на изследователската база „Свети Климент Охридски“ на остров Ливингстън. Акцент в изложбата е и сбъднатата мечта на българските учени – първият военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Плавателният съд ще осигурява националните антарктически експедиции на Ледения континент и ще извършва проучвания в Черно море и Световния океан.
Чрез изложбата посетителите имат възможността да открият един вълнуващ и впечатляващ разказ за българските постижения в отдалечения и суров полярен район.