Шизофренно е - протестираме срещу руския газ, а го потребяваме на по-висока цена. Газ има по света, но няма къде да бъде разтоварен. Европа няма особен избор, освен да купува руски газ, защото друг наоколо няма, както и няма изградена инфраструктура за втечнен газ.
Това каза пред БНР Явор Куюмджиев, бивш заместник-министър на енергетиката и ексдепутат от БСП.
Когато се вземат политически решения за доброволно отказване от единствения доставчик, трябва да си плащаме цената. И в момента има много газ, но е руски. Балканският полуостров е почти откъснат от газопреносната мрежа на Европа. За разтоварване на втечнен газ имаме една възможност - Ревитуса. А Турция има особеност на законодателството - не може чужди оператори да транспортират газ през тяхната газопреносна система. Има вариант турската държавна газова компания да купи газа и да ни го препродаде на цена, каквато реши. Освен това Турция е голям потребител на газ. Идва зимният сезон и всички купуват газ с голяма скорост, пълнят си хранилищата. Ще става все по трудно.
Дори и да тръгнат да се водят разговори с "Газпром", съмнявам се, че ще ни посрещнат с отворени обятия. Решението е да се тегли заем, правителството да се подготви с пари, за да купува скъп газ и да направи програма за компенсация на хората и на бизнеса.Той подчерта, че "енергетиката не е баничарница и на постовете трябва да се назначават хора с богат опит".