Изправени сме пред необходимостта от една дълбока промяна на самия модел на заетост.
Това каза президентът Георги Първанов при откриването на дискусията "Заетост в условията на криза и предизвикателствата на новия растеж". Форумът е в рамките на инициативата на държавния глава за подготовка и обществено обсъждане на национална стратегия "България 2020".
Президентът посочи, че тази промяна може да се извърши, ако се промени моделът на икономика и растеж - от обслужващ модел, модел на аутсорсинга или "на ишлемето", свързан с голям разход на труд и енергия и с ниска добавена стойност и печалби, изнасяни навън, към модел, ориентиран към развитието на високи енергоспестяващи и екологични технологии, създаващи висока добавена стойност в индустрията и услугите, реализиращи се в страната. Държавният глава посочи, че това би било доста дълъг труд, но ако искаме да намерим място в европейския елит или поне да достигнем средното ниво, трябва да си поставим такива цели.
Трябва да признаем, че България е не само страната на ниските данъци, както обичаме да се хвалим, но и на нископлатения труд, отбеляза Георги Първанов, цитиран от БТА. Той допълни, че това е парадоксът - да сме страна със сравнително висококвалифицирана работна ръка и с такава деквалификация на труда, при наличието на квалифициран трудов ресурс. По думите на президента проблемът със заетостта не е толкова количествен, а е качествен.
Сред участниците в обсъждането са министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, представители на работодателски организации, на синдикатите, неправителствени организации, експерти, учени.