Още не мога да си отговоря защо президентът Румен Радев не даде шанс на последния кабинет да развива политики. Това заяви пред bTV социологът Добромир Живков. Според него патосът, с който държавният глава говореше против статуквото, е изчезнал.
„България не е толкова зависима от газ за разлика от други страни в Европа. Според мен тази тема е изкуствено създадена. Още преди да състави служебния кабинет, Румен Радев започна да подготвя българските граждани за хаоса в енергетиката. Но тук искам да кажа, че не е прерогатив на служебното правителство да определя геополитическата орбита на България. Ние сме парламентарна република и трябва редовен кабинет и редовен парламент. Действията на служебната власт могат да навредят дългосрочно на страната. Не можем да правим такива генерални завои“, коментира Живков темата с руския газ Живков.
По думите му в случая не става въпрос толкова за газ, колкото за политика и геополитика от страна на Кремъл.
По темата с политическата конюнктура в страната, социологът изрази мнение, че противопоставянето между партиите на статуквото и антистатуквото ще продължи и след изборите на 2 октомври.
Събеседникът му – политологът Слави Василев, обаче не се съгласи. Той се разграничи от тезата, че Радев и ГЕРБ вече говорят в един глас. Според него президентът не говорел в един глас с бившите управляващи, а посочвал проблемите, за които и ГЕРБ алармират. Това Василев определи като обстоятелствено, а не тенденциозно.
„В момента всички партии тайно се надяват служебното правителство да върне „Газпром“ в България, за да може после да „стрелят“ по президента с мотива, че е променил геополитическата ни ориентация. Но нашата евроатлантическа ориентация никой не я поставя на картата. Искам да напомня, че правителството на Кирил Петков отказа да работи с „Газпром“, а не „Газпром“ отказа да работи с България, коментира още Слави Василев.
Той очаква именно казуса с „Газпром“ да бъде водещият лайтмотив на тези избори.
„Темата за енергетиката в момента е основна. Това е една от основните разделителни линии. Ще има партии, които скачат срещу решението на правителството за разговори с „Газпром“. Това ще бъде разделението“, убеден е политологът.