Поне до края на годината софиянци няма да останат на студено. Това потвърди в интервю за Фрог нюз изпълнителният директор на „Топлофикация София“ ЕАД инж. Александър Александров.
По думите му към момента няма притеснителни сценарии за отоплението на София. По-скоро нещата изглеждали позитивно.
„Отражението е негативно от финансова гледна точка, но от гледна точка сигурност на топлоподаването – от Министерство на енергетиката и от колегите от „Булгаргаз“ получихме всички уверения, че газ ще има“, заяви Александров.
При тотална липса на газ „Топлофикация София“ има План Б – работа с мазут. „Това обаче ще има тежки екологични отражения върху столицата“, предипреди той.
Как дружеството ще плаща дълговете си на стойност стотици милиони левове и очаква ли държавна помощ, както и съществува ли възможността София да прехвърли „Топлофикация“ на държавата, четете в цялото интервю с инж. Александър Александров:
Вчера министърът на енергетиката Росен Христов обяви, че дългът на Топлофикация-София към „Булгаргаз“ възлиза на стотици милиони левове, а не очаква да расте. Как дружеството ще плаща задълженията си?
Дружеството има само един-единствен начин, по който може да плаща задълженията си. Това е от продажбите на топлинна и електроенергия, които реализира. Няма други приходи, с които да може да се разплаща. Двата вида приходи, които има дружеството са следните – едните са определени от КЕВР, те са регулаторно фиксирани, другите са от продажба на борсата, които извършваме всеки ден на всичкото произведено количество електроенергия.
Това достатъчно ли е да покрие толкова голям дълг?
Не. Категорично не е достатъчно. Защото разликата в цената на газа, която КЕВР е определил с регулаторно решение е 114 лв. Вие сами знаете каква е цената в момента, тя е почти 300 лева. Така че тази огромна ножица в цените няма как да бъде покрита от тези приходи.
Каква помощ очаквате от държавата?
Още миналата година, когато започна енергийното цунами в световен мащаб, ние предложихме на правителството проста формула. Наясно сме и разбираме, че няма как цената на топлинната енергия за бъде по-висока, защото това би довело до рязък социален срив. Още тогава предложихме да има компенсации, които са за разликите между регулаторно определената цена на газа от КЕВР и цената, която Комисията определя за всеки един месец. Миналата година през зимния период имаше такава компенсация, която покриваше 50%. Нашето настояване винаги е било това да бъде 100%.
Това ли очаквате?
Да, това очакваме и сега. Мисля, че това е разумното решение.
Циркулира възможността София да прехвърли „Топлофикация“ на държавата. Съществува ли тази възможност наистина?
Сформирана е работна група, която ще работи по възможните краткосрочни сценарии, по които може да бъде стабилизирана „Топлофикация“. Това е една от възможностите. Ще бъдат разгледани и всички останали възможности, които са компенсаторни механизми и т.н. Не мисля, че в момента това нещо е основополагащо.
При тотална липса на газ, имате ли План Б? Какъв е вариантът да работите на мазут?
Имаме План Б. Ние го анонсирахме още през май месец. Изпитали сме всички съоръжения, имаме възможност да работим на мазут. В миналото „Топлофикация“ е започнала работа на мазут, след това е преминала на по-екологичното гориво – природен газ. Разбира се, ние можем да се върнем назад, но това ще има тежки екологични отражения върху столицата. Не е търсен и желан ефект. Затова наистина се надявам, че няма да има проблем с доставките на газ, за да можем да продължим да работим с основното гориво.
Има ли притеснителни сценарии за отоплението на София? Ще останат ли софиянци на студено?
Според мен няма такъв сценарий към момента. По-скоро нещата изглеждат позитивно. Отражението е негативно от финансова гледна точка, но от гледна точка сигурност на топлоподаването – от Министерство на енергетиката и от колегите от „Булгаргаз“ получихме всички уверения, че газ ще има.
Поне до края на годината софиянци няма да са на студено?
Така разбирайте.
Интервю на Веселка Иванова